Przejdź do zawartości

Dyskusja:Owies

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Untitled

[edytuj kod]

Agrotechnika

W klasycznym znaczeniu owies następuje po okopowych (ziemniak), na stanowiskach o wysokiej kulturze i żyznych (drugi rok po oborniku). Ziemniak, lucerna i żyto są także przedplonami fitosanitarnie najbezpieczniejszymi. Najgorszym przedplonem mykosanitarnym jest owies, ponieważ stanowisko po nim zawiera dużo patogenów, grzybów bytujących w ryzosferze, szczególnie Fusarium, Helminthosporium i Phoma. Owies reaguje na nie obniżeniem plonu nawet do 30 %, ale głównym powodem obniżenia plonu są nicienie (mątwik zbożowy).

Owies jest dobrym przedplonem dla zbóż, pełni on rolę fitosanitarnego przerywacza, jednocześnie ryzosfera owsa jest zasiedlona przez grzyby, nie będące patogenami dla pszenicy, jęczmienia, żyta.

Klasyczna uprawa roli pod owies obejmuje orkę przedzimową na średnią głębokość (20 - 25 cm).Glebę pozostawiamy w ostrej skibie. Orkę przedzimową można zastąpić kultywatorowaniem po uprzednim zebraniu liści łętów, które mogły by utrudniać wiosenną uprawę roli .Wiosenna uprawa polega na zastosowaniu włuki, agregatu z lekką broną lub cięższą i wałem strunowym jednym przejazdem na głębokość 5 cm. Na polu po okopowych jesienią należy użyć agregatu z kultywatorem lub z broną aktywną na głębokość 5 - 7 cm, nie głębiej.