Dyskusja wikiprojektu:Botanika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowy Rok 2019![edytuj kod]

Wszystkiego dobrego życzę z okazji nowego roku, uczestnikom wikiprojektu i czytelnikom, którzy jeszcze nie spróbowali edytować Wikipedii.

W 2018 roku osiągnęliśmy liczbę 100 (!) artykułów botanicznych wyróżnionych medalem lub mianem 'dobrego artykułu'. Rozwinięte i wyróżnione zostały w roku minionym artykuły: bażyna czarna, mikołajek nadmorski, ziarnopłon wiosenny, gnieźnik sercowaty, kąkol polny, kokorycz drobna, wilczomlecz błotny, różanecznik żółty. Każdy z tych artykułów dołączył do grona setki opracowań o roślinach nie mających na ogół konkurencji w języku polskim pod względem zasobów i zakresu zawartych informacji.

Ogólna liczba artykułów urosła jednak słabo – tylko o 189, w efekcie mamy nieco ponad 15,5 tys. artykułów botanicznych. W porównaniu do lat minionych, kiedy to setkami artykuły pisał Tournasol7 (w minionym roku jakoś mniej aktywny), wypadamy blado. Z drugiej strony przecież coraz więcej istotnych tematów mamy już wpisanych i coraz częściej ciężar przesuwa się na rozwijanie już istniejących artykułów, a nie zaczynanie nowych.

Wikipedystka:Nova aktywnie uzupełnia zasoby Commons, w 2018 rozwinęła trochę artykułów o mszakach, które poza tym rosnąć nam przestały. Wikipedysta:Selso poza skałami i jaskiniami nadal tworzy niestrudzenie, regularnie hasła o grzybach. Wikipedysta:Panek mnoży ostatnio głównie okrzemki, też najwyraźniej wciągając w to pomocników. Wikipedysta:Botanik wjechał rozpędzony w zeszły rok pisząc regularnie hasła o gatunkach flory polskiej po czym nagle zniknął. Wikipedystka:Salicyna przeczytała chyba wszystko i poprawiła mnóstwo większych i mniejszych błędów, w tym wiele martwych linków. Ja skupiłem się na rozwijaniu artykułów o rzędach, rodzinach i ważniejszych rodzajach, kończąc w końcu to co planowałem od 10 lat chyba – opisanie wszystkich rodzin okrytonasiennych.

Wielu z nas (ja, Salicyna, Nova, Selso) jest bardzo aktywnych na Commons. Przynajmniej pierwsza trójka (ano włącznie ze mną) miała tam znacznie więcej edycji niż w Wikipedii. W udostępnianiu zdjęć roślin mamy tam naprawdę znaczący wkład. Powstał też zainicjowany przez Salicynę bardzo ciekawy atlas Siewki roślin flory Polski na WikiBooks.

Odkryłem w minionym roku też przyjemność ponownego ilustrowania artykułów – większość z nich powstała w latach 2006-2013, a w międzyczasie znacząco poprawiła się pod względem zasobów i jakości baza ilustracji na Commons. Warto przeglądać te zasoby i poprawiać szatę graficzną artykułów.

Startujemy z kolejnym rokiem. Powodzenia! Kenraiz (dyskusja) 20:07, 1 sty 2019 (CET)

zgłoszenia CW/DNU[edytuj kod]

Robię porządki w systemie powiadomień projektów o hasłach CzyWieszowych i tych skierowanych do Poczekalni. Być może zostanie on rozszerzony na zgłoszenia AnM/DA/...

Wikiprojekt botaniczny jest jednym z trzech ostatnich, w których jest dziwne rozwiązanie powiadomień. Czywiesze lądują tutaj (patrz powyżej) i są później wg waszej metody archiwizowane. Dochodzi do tego, że w dyskusji zeszłorocznej były 52 wątki ze zgłoszeniami CW, wątek noworoczny i trzynaście wątków merytorycznych (20%). Inaczej się dzieje ze zgłoszeniami do Poczekalni. Informacja o nim jest wstawiana na stronę główną projektu, po czym gdy dyskusja zostanie zamknięta mój bot ją automatycznie usuwa.

Po zmianie ma być tak, że dla wszystkich gadżetów (obecnie CW/DNU, w przyszłości może również AnM/DA/...) ma być wspólna lista projektów/miejsc powiadamiania. Przewiduję trzy możliwości:

 • strona dyskusji projektu (jak obecnie CW)
  •  Za wszyscy obserwujący zobaczą
  •  Przeciw zapycha dyskusję i jej archiwum przykład i tutejsze zeszłoroczne archiwum
 • podstrona w projekcie (np. Wikiprojekt:Botanika/zgłoszenia artykułów)
  •  Za automat usuwa załatwione
  •  Za nie zapycha dyskusji i archiwum
  •  Przeciw trzeba dodatkowo ją obserwować
 • strona główna projektu (jak tutaj obecnie DNU)
  •  Za wszyscy obserwujący zobaczą (jak ktoś obserwuje dyskusję to też główną)
  •  Za automat usuwa załatwione
  •  Za nie zapycha dyskusji i archiwum

Ja osobiście proponuję ostatnie rozwiązanie. ~malarz pl PISZ 08:44, 7 lut 2019 (CET)

 • Ok, też przychylam się do ostatniego rozwiązania. Widzę jego niewielkie wady (zgłoszenia na obszernej stronie głównej będą "ginąć" w masie informacji, użytkownicy przyzwyczajeni byli raczej do jej statycznej formy, zamarcie strony dyskusji), ale wszystko to nie ma większego znaczenia ze względu na duży spadek aktywności uczestników projektu. Obserwujący na bieżąco tak czy siak będą widzieli zmiany. Kenraiz (dyskusja) 10:27, 7 lut 2019 (CET)
 • W takim razie przeniosłem wszystkie tegoroczne propozycje czywiesza na główną stronę projektu. Jutro z ana bot je przeanalizuje i usunie nieaktualne. Nowe powinny lądować już na głównej. ~malarz pl PISZ 11:04, 19 lut 2019 (CET)

Banan[edytuj kod]

Mamy banan zwyczajny, gdzie w sekcji rozmnażanie czytamy „Roślina kwitnie i wytwarza owoce tylko raz, po czym zamiera”. To jest zrozumiałe. Jednak wydaje mi się sprzeczne z dalszą częścią, o uprawie, gdzie opisano, że „owoce uzyskuje się po 2 latach od posadzenia rośliny”, a następnie „owoce można uzyskiwać co 3 – 6 miesięcy”. Skąd te owoce po kolejnych 3-6 miesiącach, skoro drzewo owocuje tylko raz w życiu? --WTM (dyskusja) 12:54, 7 lut 2019 (CET)

@WTM Dzięki za wychwycenie. Poprawiłem – obumiera pęd, z którego wyrósł kwiatostan, ale roślina wytwarza z kłącza kolejną kłodzinę. Kenraiz (dyskusja) 14:58, 7 lut 2019 (CET)

O mapach rozmieszczenia i atlasie roślin flory Polskiej[edytuj kod]

Odnotować tu chciałem, że obok zaawansowanego już atlasu Siewek roślin flory Polski Salicyna wystartowała kolejny atlas na Wikibooks Atlas flory Polski (na razie to zalążek, ale przykładem strony wstępne zredagowanej może być ta o kokornakowatych. Do atlasu tego wrzucamy poza fotkami roślin także mapy rozmieszczenia w Polsce. Na razie przygotowałem blisko pół tysiąca map, są w kategorii: Commons:Category:Flora distribution maps of Poland. Zyskałyby także artykuły w Wikipedii, gdyby mapki wrzucić, ale na to trzeba by zgody społeczności (żeby jakiś rycerz walczący z polonocentryzmem ich w pień nie wyciął) i uzupełnienia infoboksu o pole dla mapy zasięgu w Polsce. Jeśli ktoś chce się włączyć w tworzenie wikiatlasów, albo ma uwagi lub propozycje to zapraszam. Kenraiz (dyskusja) 17:58, 21 lut 2019 (CET)

Dość ważny artykuł bez źródeł[edytuj kod]

W styczniu powstał artykuł Witania ospała. Sama roślina jest dobrze znana z niekoniecznie rzetelnych poradników okołomedycznych, można kupić suplementy z niej itd. Przydałoby się uzupełnić źródła i poprawić artykuł, ja się na tym nie znam, a szkoda takiego dość ważnego artykułu. Soldier of Wasteland (dyskusja) 20:02, 16 mar 2019 (CET)

Zacząłem od usunięcia prawie wszystkiego ponieważ jedynymi wskazanymi źródłami dla treści była strona prywatna i anonimowa strona typu wikia. Teraz mamy zalążek o dość ważnym gatunku. Mamy takich wiele, a mnóstwo innych, podobnie ważnych artykułów jeszcze nawet nie zostało zaczętych. Spróbuję o tym pamiętać. Kenraiz (dyskusja) 20:17, 16 mar 2019 (CET)

Ziołolecznictwo[edytuj kod]

Może ktoś pochyli się nad tym artykułem? :) Gdarin dyskusja 11:35, 20 mar 2019 (CET)