Dyskusja wikiprojektu:Botanika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowy Rok 2019![edytuj kod]

Wszystkiego dobrego życzę z okazji nowego roku, uczestnikom wikiprojektu i czytelnikom, którzy jeszcze nie spróbowali edytować Wikipedii.

W 2018 roku osiągnęliśmy liczbę 100 (!) artykułów botanicznych wyróżnionych medalem lub mianem 'dobrego artykułu'. Rozwinięte i wyróżnione zostały w roku minionym artykuły: bażyna czarna, mikołajek nadmorski, ziarnopłon wiosenny, gnieźnik sercowaty, kąkol polny, kokorycz drobna, wilczomlecz błotny, różanecznik żółty. Każdy z tych artykułów dołączył do grona setki opracowań o roślinach nie mających na ogół konkurencji w języku polskim pod względem zasobów i zakresu zawartych informacji.

Ogólna liczba artykułów urosła jednak słabo – tylko o 189, w efekcie mamy nieco ponad 15,5 tys. artykułów botanicznych. W porównaniu do lat minionych, kiedy to setkami artykuły pisał Tournasol7 (w minionym roku jakoś mniej aktywny), wypadamy blado. Z drugiej strony przecież coraz więcej istotnych tematów mamy już wpisanych i coraz częściej ciężar przesuwa się na rozwijanie już istniejących artykułów, a nie zaczynanie nowych.

Wikipedystka:Nova aktywnie uzupełnia zasoby Commons, w 2018 rozwinęła trochę artykułów o mszakach, które poza tym rosnąć nam przestały. Wikipedysta:Selso poza skałami i jaskiniami nadal tworzy niestrudzenie, regularnie hasła o grzybach. Wikipedysta:Panek mnoży ostatnio głównie okrzemki, też najwyraźniej wciągając w to pomocników. Wikipedysta:Botanik wjechał rozpędzony w zeszły rok pisząc regularnie hasła o gatunkach flory polskiej po czym nagle zniknął. Wikipedystka:Salicyna przeczytała chyba wszystko i poprawiła mnóstwo większych i mniejszych błędów, w tym wiele martwych linków. Ja skupiłem się na rozwijaniu artykułów o rzędach, rodzinach i ważniejszych rodzajach, kończąc w końcu to co planowałem od 10 lat chyba – opisanie wszystkich rodzin okrytonasiennych.

Wielu z nas (ja, Salicyna, Nova, Selso) jest bardzo aktywnych na Commons. Przynajmniej pierwsza trójka (ano włącznie ze mną) miała tam znacznie więcej edycji niż w Wikipedii. W udostępnianiu zdjęć roślin mamy tam naprawdę znaczący wkład. Powstał też zainicjowany przez Salicynę bardzo ciekawy atlas Siewki roślin flory Polski na WikiBooks.

Odkryłem w minionym roku też przyjemność ponownego ilustrowania artykułów – większość z nich powstała w latach 2006-2013, a w międzyczasie znacząco poprawiła się pod względem zasobów i jakości baza ilustracji na Commons. Warto przeglądać te zasoby i poprawiać szatę graficzną artykułów.

Startujemy z kolejnym rokiem. Powodzenia! Kenraiz (dyskusja) 20:07, 1 sty 2019 (CET)

Czy wiesz – Złotka (roślina)[edytuj kod]

Jckowal piszże 21:15, 1 sty 2019 (CET)

Czy wiesz – Porcelanka[edytuj kod]

Kenraiz (dyskusja) 09:25, 2 sty 2019 (CET)