Dyskusja wikiprojektu:Botanika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nowy Rok 2018![edytuj kod]

Spełniania marzeń w Nowym 2018 roku wszystkim życzę, a najbardzej oczywiście uczestnikom projektu! W 2017 minęło 10 lat jego działalności, a dla najstarszych jego uczestników to już nasty rok edytowania Wikipedii...

W 2017 roku powstało 1001 (!) artykułów botanicznych (pierwszym był Anabasis pelliotii, ostatnim – Leszek Bernacki). Wszystkich artykułów w drzewie kategorii botanicznych mamy 15.347. Stanowią one 1,22% artykułów w polskojęzycznej Wikipedii (wzrost z ubiegłorocznego 1,18%). Oznacza to, że kolejny rok jest większe tempo powstawania nowych artykułów botanicznych niż pozostałej części Wikipedii (przez wiele lat jej botaniczna zawartość stanowiła 0,9-1,0%).

Cztery artykuły uzyskały status medalowych (korzeń, wrzos zwyczajny, kielisznik zaroślowy i czosnek niedźwiedzi), a dwa zostały oznaczone jako "dobre" (klon ostroząbkowy i szczawik żółty). W sumie wyróżnionych mamy już 92 artykuły. Przy pomyślnych okolicznościach w tym roku może dobijemy do setki!

Ogromne prace wykonał w tym roku Wikipedysta:Botanik: zaktualizował informacje o statusie zagrożenia po wydaniu nowej listy roślin zagrożonych w Polsce, naprawił mnóstwo martwych linków i w końcówce roku uzupełnił istotnie artykuły o gatunkach polskiej flory.

Wikipedysta:Tournasol7 tradycyjnie wrzucił setki nowych artykułów, w tym zwłaszcza o gatunkach dębów i z rodzaju Lithocarpus.

Wikipedystka:Nova napisała sporo porządnych artykułów o zaniedbanych dotąd mszakach (np. skrzydlik) i posprzątała zalegający dotąd w różnych artykułach stary Szablon:Roślina infobox.

Ja tradycyjnie aktualizowałem informacje systematyczne kończąc zmiany w systematyce wniesione przez system APG IV z 2016 i edytowałem w różnych miejscach.

Wielu z nas było też aktywnych na Commons i w udostępnianiu zdjęć roślin wyróżniamy się (obok Niemców). Poza tym wielkie porządki w kategoryzacji robi tam Wikipedystka:Salicyna. Mi z różnych wypraw wciąż zalega w komputerze tysiące fotografii roślin i ich wrzucanie na Commons z pewnością będzie zajmowało czas, który mógłbym poświęcić tutaj... Ale najbardziej lubię pisać obszerne artykuły o roślinach, więc życzę sobie w Nowym Roku znaleźć czas i na to. Kenraiz (dyskusja) 19:48, 31 gru 2017 (CET)

Szczęśliwego Nowego Roku Wszystkim! Botanik (dyskusja) 12:52, 1 sty 2018 (CET)
I ja się przyłączam do życzeń. Życzę Szczęśliwego Nowego Roku i wielu ciekawych artykułów!!! Tournasol Słucham :) 01:19, 2 sty 2018 (CET)
Również życzę wszystkiego zielonego i zwikizowanego! :) Salicyna (dyskusja) 13:27, 3 sty 2018 (CET)

System APG IV - stan implementacji w artykułach (skopiowane z 2017 i uzupełniane)[edytuj kod]

Ponieważ zajmuję się tym z doskoku – raz na jakiś czas, po czym zapominam na czym skończyłem – odnotować chciałem, że informacja o systemie wprowadzona jest do:

Kenraiz (dyskusja) 11:02, 1 sie 2017 (CEST) + aktualizacja Kenraiz (dyskusja) 16:54, 2 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Holoagriofit[edytuj kod]

Jckowal piszże 13:43, 13 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Mazaceae[edytuj kod]

Jckowal piszże 21:07, 22 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Thomandersiaceae[edytuj kod]

Kenraiz (dyskusja) 23:31, 22 sty 2018 (CET)

Artykuły bardzo potrzebujące naprawy[edytuj kod]

Dodałem taką sekcję jak w tytule na stronie wikiprojektu. Chodzi o dopisywanie w niej zauważonych artykułów w szczególnie fatalnym stanie ze względu na redakcję, brak źródeł etc. Nie zawsze ma się czas i możliwości by od ręki naprawić artykuł, a bez ich odnotowania przynajmniej, łatwo o nich zapomnieć. No więc jest teraz miejsce by najbardziej potrzebujące pomocy artykuły wpisywać, co pominno zwiększyć szanse na ich naprawę. Kenraiz (dyskusja) 11:42, 23 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Monitoring lasów w Polsce[edytuj kod]

Panek (dyskusja) 09:06, 24 sty 2018 (CET)

Czy wiesz – Budleja[edytuj kod]

Kenraiz (dyskusja) 16:02, 24 sty 2018 (CET)

Propozycje korekt w Wikipedia:Standardy artykułów/roślina[edytuj kod]

Mam propozycje dwóch zmian (jedno uzupełnienie i jedno skasowanie):

1) Dodanie obok nagłówka "Zastosowanie" alternatywy "Znaczenie użytkowe". Ten pierwszy termin z obecnego standardu jest zbyt wąski – nie obejmuje znaczenia negatywnego – w efekcie nie ma dobrego miejsca na opisanie szkód powodowanych przez gatunek w gospodarce (jako chwast w uprawach, gatunek uszkadzający budowle, czy utrudniający gospodarkę leśną lub rybacką). "Znaczenie użytkowe" ma znaczenie szersze i pozwala opisać cały kontekst użytkowy rośliny.

2) Usunięcie ze standardu sekcji "Oznaczanie <<gatunków/rodzajów/rodzin>> występujących w Polsce". Po pierwsze nikt tego nie dodaje, po drugie Wikipedia nie jest poradnikiem i nie jest polonocentryczna. Klucz do oznaczania można zrobić na Wikibooks, ale nie w artykułach Wikipedii. To że ta sekcja nie została oprotestowana przez wikipedystów wynika chyba tylko stąd, że nie jest w użyciu. Kenraiz (dyskusja) 10:16, 8 lut 2018 (CET)

  • W ogóle zapomniałem, że jest taki rozdział. Elementy klucza zdarza mi się umieszczać w sekcji "Gatunki podobne". Panek (dyskusja) 10:23, 8 lut 2018 (CET)
    • Jestem za nagłówkiem Znaczenie użytkowe, ale nie jako odrębną sekcją, lecz w połączeniu z nagłówkiem Zastosowanie. Mogłoby to brzmieć np. tak" Znaczenie i zastosowanie. Sądzę, że nie ma sensu dodawanie słowa użytkowe, bo zastosowanie z zasady jest użytkowe. Chodzi też o to, by nie tworzyć nadmiernej ilości sekcji, okropnie bowiem wygląda, gdy w sekcji są pojedyncze wyrazy lub jeden wiersz. Chyba, ze Kenraiz w artykułach medalowych tak to rozbuduje, że w tych przypadkach będą miały sens odrębne sekcje. W ogromnej większości artów - w jednej sekcji Znaczenie i zastosowanie. Selso (dyskusja) 11:13, 8 lut 2018 (CET)
      • aha, Kenraizowi chodzi nie o zastosowanie użytkowe, tylko znaczenie użytkowe (z wykluczniem znaczenia w przyrodzie) - no to w takim razie Zastosowanie i znaczenie użytkowe. Selso (dyskusja) 12:06, 8 lut 2018 (CET)

Bylica piołun[edytuj kod]

Artykuł już dobrze rozbudowany. Po poprawkach technicznych i uzupełnieniu (głównie właśnie z biologii) nadawałby się na artykuł dobry lub medalowy artykuł. Selso (dyskusja) 20:42, 12 lut 2018 (CET)

Ano faktycznie, sporo już jest i do DA niewiele trzeba. Poszperam w książkach i jeszcze trochę z pewnością się rozwinie. Kenraiz (dyskusja) 22:16, 12 lut 2018 (CET)

Czy wiesz – Winodań[edytuj kod]

Kenraiz (dyskusja) 21:30, 19 lut 2018 (CET)

Czy wiesz – Zwrotnica zwierciadło Wenery[edytuj kod]

Kenraiz (dyskusja) 17:28, 21 lut 2018 (CET)