Tango Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tango Łódź
Autor Radosław Paczocha
Tematyka historia Łodzi
Rodzaj dramatu historyczny
Prapremiera 24 kwietnia 2016
Wydanie oryginalne
Język polski

Tango Łódź – sztuka teatralna Radosława Paczochy, napisana na zamówienie Teatru Powszechnego w Łodzi[1] i wystawiona po raz pierwszy na deskach tego teatru w dniu 24 kwietnia 2016 roku[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Bóg pokarał to miasto przemysłem.

Rodosław Paczocha, Tango Łódź

Sztuka prezentuje dwudziestowieczne dzieje Łodzi, od rewolucji 1905 roku do transformacji ustrojowej po 1989 roku, widziane z perspektywy zwykłych robotników i robotnic. Autor stawia pytania o łódzką tożsamość, zarazem ukazując, iż niezależnie od zmieniających się politycznych i gospodarczych władców miasta, życie zwykłych łodzian było przez cały XX wiek pełne upokorzeń, rozczarowań, niespełnionych obietnic, a czasem też dramatycznych wyborów. Szczególny nacisk położony został na niedolę łódzkich robotnic, w przeważającej mierze włókniarek[1].

Prapremiera[edytuj | edytuj kod]

W oryginalnej obsadzie prapremierowej inscenizacji znaleźli się Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Monika Kępka, Aleksandra Listwan, Beata Ziejka, Mirosław Henke, Piotr Lauks, Maciej Miszczak, Grzegorz Otrębski, Mateusz Rzeźniczak i Arkadiusz Wójcik. Reżyserował Adam Orzechowski[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tango Łódź, powszechny.pl [dostęp 2019-04-30].
  2. a b Tango Łódź, www.e-teatr.pl [dostęp 2019-04-30].