Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës
Ilustracja
Budynek teatru w Durrës
Teatri "Aleksandër Moisiu"
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Nikolin Xhoja
Todi Thanasi
Data powstania 11 stycznia 1953
Państwo  Albania
Lokalizacja Durrës
Spektakle Vajza nga fshati Fatmira Gjaty (1953)
Aktorzy Lutfi Hoxha
Todi Thanasi
Spiro Urumi
Położenie na mapie Albanii
Mapa lokalizacyjna Albanii
Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës
Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës
41,31443°N 19,44640°E/41,314430 19,446400

Teatr Aleksandër Moisiu w Durrës (alb.: Teatri "Aleksandër Moisiu") – jedna z najważniejszych scen teatralnych Albanii, która rozpoczęła działalność w styczniu 1953 w Durrës.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycje amatorskiego ruchu teatralnego w Durrës sięgają końca XIX wieku, kiedy w mieście zaczęła działać pierwsza grupa teatralna. W styczniu 1953 grupa czternastu aktorów, pochodzących z Korczy i Szkodry, a występujących do tej pory w miejscowym domu kultury, zainicjowała działalność teatru zawodowego, który przyjął imię znanego aktora Aleksandra Moisiu. W gronie założycieli teatru znajdowali się: Nikolin Xhoja, Meropi Xhoja, Marta Burda, Lutfi Hoxha, Todi Thanasi, a także Spiro Urumi. Działalność sceny zainaugurowało wystawienie w dniu 12 kwietnia 1953 dramatu Vajza nga fshati (Dziewczyna ze wsi) Fatmira Gjaty, w reż. Pandi Stillu. Pierwszym znaczącym sukcesem teatru okazała się w 1954 premiera komedii Prefekt Besima Levonji, w reż. Nikolina Xhoji. Spektakl obejrzało blisko 20 tysięcy widzów. Początkowo aktorzy występowali w sali miejscowego kina. W lutym 1965 oddano do użytku budynek przy Placu Wolności (Sheshi Liria), który stanowi do dziś siedzibę teatru.

W latach 80. na scenie w Durres występowało 32 aktorów, prezentując głównie dokonania albańskiej dramaturgii. W następnej dekadzie teatr doświadczył kryzysu wywołanego transformacją ustrojową po upadku komunizmu w Albanii. W zespole pozostało 8 aktorów, a wydatki na kostiumy i scenografię drastycznie ograniczono. Na scenie prezentowano w tym czasie znane dzieła światowej dramaturgii, w tym Tango Sławomira Mrożka. W latach 90. teatr dramatyczny połączono ze sceną estradową.

W 2015 inscenizacja Elektry, w reż. Laerta Vasili zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Butrincie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]