Technika Pomodoro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Technika Pomodoro została nazwana od zegara kuchennego w formie pomidora

Technika Pomodoro (oryg. pomodoro technique z włoskiego pomodoro = Pomidor i z 'technique' = metoda, technika) – metoda zarządzania czasem opracowana przez Francesco Cirillo w latach 80. XX wieku. System wykorzystuje krótki budzik do podziału pracy na 25-minutowe sekcje – tzw. pomodori – i czasy przerw. Nazwa pomodoro pochodzi od zegara kuchennego, którego Cirillo użył w swoich pierwszych eksperymentach[1].

Metoda opiera się na założeniu, że częste pauzy mogą poprawić mobilność psychiczną[2][3].

Procedura[edytuj | edytuj kod]

Technika składa się z sześciu kroków:

  1. Zdecyduj, jakie zadanie ma być wykonane.
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut (tradycyjnie 25 minut)
  3. Pracuj nad zadaniem.
  4. Zakończ pracę, gdy zadzwoni zegar i umieść znacznik kontrolny na kartce papieru.
  5. Jeśli masz mniej niż cztery znaczniki kontrolne, zrób krótką przerwę (3–5 minut), a następnie przejdź do kroku 2.
  6. Po czterech pomodoros, zrób dłuższą przerwę (15–30 minut), wyzeruj liczbę znaczników, a następnie przejdź do kroku 1.

Podstawowe zasady[edytuj | edytuj kod]

Fazy planowania, śledzenia, nagrywania, edycji i wizualizacji są podstawowymi filarami tej techniki. W fazie planowania zadania są ustalane priorytetowo i zapisywane na liście zadań na bieżący dzień. Stosowny wysiłek jest szacowany.

Gdy tylko pomodoro zostanie ukończone, zostaje przekreślone, co stwarza poczucie sukcesu i dostarcza danych do późniejszej autorefleksji i ewentualnego zarządzania projektem.

Ważnym celem techniki jest redukcja przeszkód wewnętrznych (dygresja) oraz zewnętrznych (Telefon, E-Mail). Takie przerwy zostają zapisywane do późniejszego rozpatrzenia.

Narzędzia[edytuj | edytuj kod]

Wynalazca techniki popiera stosowanie możliwie najprostszych narzędzi: ołówka i mechanicznego zegara kuchennego. Jego zdaniem, uzwojenie budzika kuchennego podkreśla determinację do rozpoczęcia zadania, a tykanie i dzwonienie dzwonka powoduje inne postrzeganie czasu.

Niemniej jednak, technologia ta zainspirowała dużą liczbę aplikacji, które są dostępne dla różnych systemów operacyjnych. Oryginalnie technika zakłada używanie fizycznego timera, to właśnie od niego pochodzi nazwa techniki. Twórca miał timer przypominający pomidor.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]