Technologie finansowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Spotkanie Fintech na Sri Lance

Technologie finansowe określane jako Fintech lub FinTech (ang. financial technology) – wszelkiego typu innowacje technologiczne w sektorze finansów. Tego samego określenia używa się również jako nazwy firm, które oferują rozwiązania innowacyjne dla sektora finansowego dotyczące instrumentów finansowych oraz usług[1].

Użycie analogicznego określenia angielskiego InsurTech dla opisu innowacyjnych rozwiązań dla sektora ubezpieczeniowego nie przyjęło się jeszcze w języku polskim. W tym obszarze używa się opisowego określenia typu: „innowacyjne technologie w branży ubezpieczeniowej” lub podobne[2]. Podobne określenia powstały dla rozwiązań innowacyjnych w innych branżach, jak WealthTech z dziedziny zarządzania aktywami[3] czy PayTech dla płatności[4].

Firmy FinTech działające na rynku finansowym postrzegane są jako szczególna kategoria parabanków[5].

Miejsce Fintech w gospodarce[edytuj | edytuj kod]

Polska jest jednym z krajów, w których w ostatnich latach odnotowano najwyższe przyrosty w zakresie rozwoju i wzrostu gospodarczego[6]. Co prawda zastosowanie innowacyjności, jak i tempo wdrażania nowoczesnych technologicznie rozwiązań różni się w zależności od sektora to branża finansowa charakteryzuje się raczej wysokim jej poziomem. Innowacyjność w tym zakresie nabrała dużego rozpędu a segment rynku nazywany powszechnie Fintech bez wątpienia ma ogromną szansę zaistnieć. Przewiduje się, że w kolejnych latach sektor ten zajmie ważne miejsce w gospodarce jako całości, przyczyniając się tym samym do jej zrównoważonego rozwoju[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. FinTechs – Finanztechnologie Unternehmen, bundesbank.de.
  2. Innowacyjne technologie w branży ubezpieczeniowej, equinum.pl.
  3. What is wealthtech?, bbva.com.
  4. What the heck is PayTech, planetcompliance.com.
  5. Nowe technologie a sektor finansowy. FinTech jako szansa i zagrożenie, bankier.pl.
  6. Fintech Kategoria, MIT Sloan Management Review Polska [dostęp 2019-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-28] (pol.).
  7. Zrównoważony rozwój Kategoria, MIT Sloan Management Review Polska [dostęp 2019-10-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-28] (pol.).

Linkowania zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]