Tekstualia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tekstualia
Częstotliwość Kwartalnik
Państwo Polska
Adres Dom Kultury Śródmieście ul. Smolna 9 (wejście od Al. Jerozolimskich 2) 00-375 Warszawa
Pierwsze wydanie 2005
Redaktor naczelny Żaneta Nalewajk
ISSN 1734-6029
Strona internetowa

Tekstualia – ogólnopolski kwartalnik o charakterze interdyscyplinarnym, założony przez Żanetę Nalewajk i Krzysztofę Krowirandę w 2005 roku. Pierwszym wydawcą i animatorem powstania pisma był ówczesny dyrektor warszawskiego Domu Kultury Śródmieście Andrzej Tadeusz Kijowski.

Czasopismo łączy zagadnienia związane z literaturoznawstwem, literaturą, sztukami plastycznymi i naukami humanistycznymi. Charakterystyczny dla tego kwartalnika jest rozbudowany dział artykułów literaturoznawczych. Poza tym publikowane w nim są nowa poezja i proza, recenzje z książek, rozmowy z pisarzami i artystami, a także artystyczne zdjęcia i prace plastyczne. Osobne działy w piśmie to Le-Sylwa prof. dr hab. Leszka Szarugi oraz Kolumbicje prof. dr hab. Piotra Michałowskiego.

Funkcję redaktora naczelnego w piśmie pełni Żaneta Nalewajk, redaktorami są Tomasz Mackiewicz i Agnieszka Wnuk. Kwartalnik od 2006 roku otrzymuje dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programów operacyjnych "Promocja czytelnictwa" oraz "Literatura i czytelnictwo". Jego wydawca to Dom Kultury "Śródmieście" w Warszawie. Patronat honorowy nad czasopismem objął dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Stanisław Dubisz[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tekstualia, www.tekstualia.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).