Testacellidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Testacellidae
Gray, 1840
Testacella haliotidea
Testacella haliotidea
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada ślimaki
Rząd trzonkooczne
Rodzina Testacellidae
Rodzaj Testacella
Lamarck, 1801

Testacellidaemonotypowa rodzina ślimaków trzonkoocznych (Stylommatophora) obejmująca 6 gatunków zaliczanych do jednego rodzaju: Testacella. Są to lądowe, drapieżne ślimaki sporych rozmiarów (do 12 cm długości), o muszli zredukowanej do małego krążka na końcu ciała[1]. Muszla ta chroni jedynie serce i narząd wydalniczy. Tarka Testacellidae składa się z ostrych jak szpilki ząbków. Ślimaki te prowadzą częściowo podziemny tryb życia, dlatego pomimo stosunkowo dużej liczebności są trudne do zaobserwowania. Polują na dżdżownice[1]. Występują w północnej Afryce oraz w południowej i zachodniej części Europy.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rodzaju Testacella została użyta po raz pierwszy przez Cuviera w 1800 roku, jednak z powodu braków formalnych uznawana jest za nomen nudum. W 1801 roku dwaj naukowcy, Draparnaud i Lamarck, niezależnie od siebie opublikowali naukowe opisy rodzaju, ale praca Lamarcka ukazała się wcześniej i to on jest uznawany za pierwszego autora opisu[2].

Do rodziny Testacellidae i rodzaju Testacella zaliczane są gatunki[2]:

Gatunkiem typowym rodzaju jest T. haliotidea.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 504. ISBN 978-83-01-16108-8.
  2. a b F. Welter-Schultes: Genus taxon summary for Testacella (ang.). W: AnimalBase. Early zoological literature [on-line]. AnimalBase Project Group, 2011. [dostęp 27 grudnia 2011].