The Loe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Loe
Ilustracja
Początek Loe Bar
Położenie
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Położenie na mapie Kornwalii
Mapa konturowa Kornwalii, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „The Loe”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „The Loe”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „The Loe”
Ziemia50°04′35″N 5°17′22″W/50,076389 -5,289444

The Loe (korn. An Logh) – największe jezioro słodkowodne w Kornwalii w Anglii. Oddzielone jest od zatoki Mount’s Bay kanału La Manche cienką mierzeją zbudowaną z piasku i żwiru Loe Bar, położoną w połowie drogi między Porthleven a Gunwalloe. Zarówno przesmyk jak i jezioro znajdują się na terenie administrowanym przez National Trust. Przesmyk uformował się naturalnie w XII wieku i odciął Helston od pełnego morza[1]. Natury tego odgrodzenia nigdy nie wyjaśniono naukowo[2]. Obszar jeziora i przesmyku ma status Area of Outstanding Natural Beauty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]