The Ultimate Incantation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Ultimate Incantation
Album studyjny zespołu Vader
Wydany 10 listopada 1992 (POL/EU/USA)[1]
1 marca 1993 (JPN)
Nagrywany 1992, Rhythm Studios, Anglia
Gatunek thrash metal, death metal
Długość 48:25
Wydawnictwo Earache Records, Relativity Records, Carnage Records, Toy's Factory, Baron Records, Metal Mind Productions
Producent Paul Johnson
Oceny
Album po albumie

The Ultimate Incantation – pierwszy album studyjny, polskiej deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się listopadzie 1992 roku w Europie, nakładem wytwórni muzycznej Earache Records[5]. Album trafił także do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i Japonii, odpowiednio nakładem Relativity Records, Carnage Records i Toy's Factory. W ramach promocji, na zlecenie amerykańskiej stacji telewizyjnej MTV został zrealizowany teledysk do pochodzącego z płyty utworu "Dark Age".

W latach późniejszych płyta była wielokrotnie wznawiana, przez takie wytwórnie jak: Earache Records, Союз, Del Imaginario Discos, Baron Records, Metal Mind Productions i Koch International Poland. W 2008 roku pięć utworów pochodzących z The Ultimate Incantation znalazło się na kompilacji XXV. Kompozycje, w nieznacznie zmienionych aranżacjach zostały ponownie zarejestrowane, zmiksowane i zmasterowane.

Realizacja nagrań[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 1990 roku, po wydaniu drugiej kasety demo pt. Morbid Reich zespół Vader działający w składzie Piotr "Peter" Wiwczarek, Krzysztof "Docent" Raczkowski i Jacek "Jackie" Kalisz stał się przedmiotem zainteresowania na światowej scenie muzyki heavymetalowej. Wówczas grupa koncertowała głównie w Polsce. W 1991 roku muzycy wystąpili m.in. na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, Shark Attack w Białej-Podlaskiej oraz S'thrash'ydło w Ciechanowie. Grupa udała się także do Moskwy gdzie zagrała w tamtejszym klubie DK Gorbunowa. W międzyczasie szeregi grupy uzupełnił drugi gitarzysta Jarosław "China" Łabieniec związany z kętrzyńskim zespołem Impurity. Po 1991 roku Kalisz odszedł z zespołu a jego miejsce zajął Piotr "Berial" Kuzioła. Nagrania demo zespołu sprzedawane w tamtym okresie na całym świecie drogą wysyłkową przysporzyły muzykom atencji ze strony zachodnich wytwórni płytowych. Były to m.in. takie oficyny jak brytyjska Peaceville Records, amerykańska Wild Rags Records, niemiecka Turbo Music oraz szereg mniejszych podmiotów[6]. Ostatecznie, najlepsze warunki zaproponowała zespołowi brytyjska firma Earache Records, wówczas bodajże najprężniej działająca na świecie wytwórnia muzyki deathmetalowej i grindcore'owej. Po trwających pół roku negocjacjach muzycy podpisali kontrakt.

W 1992 roku zespół wyjechał do Sztokholmu by w tamtejszym Studio Sunlight, we współpracy z realizatorem i producentem Tomasem Skogsbergiem zarejestrować debiutancki album. Do Szwecji pojechali lider zespołu Piotr "Peter" Wiwczarek, perkusista Krzysztof "Docent" Raczkowski wraz z ówczesną dziewczyną oraz menedżer grupy Mariusz Kmiołek[7]. Występujący wówczas w zespole gitarzysta Jarosław "China" Łabieniec pozostał w kraju, ze względu na rekonwalescencję jaką przechodził po złamaniu nogi[7]. Wcześniej mimo podpisanego kontraktu skład zespołu Vader opuścił basista Piotr "Berial" Kuzioła[6]. Muzyk motywował swą decyzję naciskami aby porzucił swój macierzysty zespół Betrayer[6]. Ponadto ze względów ekonomicznych Kuzioła miał pozostać w kraju, nie uczestnicząc tym samym w rejestracji debiutu[6]. Zespół borykający się z problemami finansowymi, posiłkował się własnym prowiantem przywiezionym z Polski[7]. Muzycy nie posiadali wówczas także profesjonalnego sprzętu muzycznego[7]. Wiwczarek dysponował gitarą elektryczną, odpowiadającą jedynie warunkom koncertowym, natomiast Raczkowski w podróż zabrał jedynie talerze i pedały perkusyjne[7]. Wybór Studio Sunlight jako miejsca nagrań był inspirowany relacjami muzyków z lokalnych zespołów Dismember, Entombed, Grave, czy Desultory, sama sesja została zaplanowana na dwa tygodnie rejestracji poszczególnych instrumentów oraz kilka dni na miksowanie[6]. Grupa miała ponadto udać się na kilka dni do Stanów Zjednoczonych gdzie we florydzkim studio Morrisound Recording płyta miała zostać poddana masteringowi[6].

Sesja nagraniowa nastręczyła muzykom zespołu Vader trudności. Studio nie dysponowało akustyczną perkusją oraz odpowiednimi wzmacniaczami i kolumnami głośnikowymi. Piotr Wiwczarek zarejestrował partie gitar przy użyciu wzmacniacza typu combo[7]. Natomiast Raczkowski zagrał na elektronicznej perkusji[7]. Utrzymana w szybkich tempach, oparta na "blastach" muzyka zespołu utraciła w odczuciu zespołu jak i samej wytwórni finansującej nagrania, na jakości[8]. Według Piotra Wiwczarka: "Docent grał na tych quasi-bębnach jak należy, ale szybkie partie, które są przecież kwintesencją naszej muzyki, nie były wystarczająco wyraźne i dynamiczne. Krzysiek nie mógł pokazać pełni swoich możliwości grając na takim „martwym” zestawie. Trzeba jeszcze dodać, że to były pady pierwszego typu – niezbyt doskonałe, nie miały naciągów podobnych do naturalnych bębnów, grało się na nich trochę sztucznie no i jakość sampli do tego zestawu w jego banku dźwięków pozostawiała wiele do życzenia. Może przy graniu szwedzkim – wolnym i masywnym brzmiało to super, ale przy bardzo szybkich partiach siadała dynamika i atak[8]." Ostatecznie zdecydowano o powtórzeniu sesji nagraniowej w innym studiu, wybór padł na brytyjskie Rhythm Studios. W Wielkiej Brytanii rejestracja nagrań przebiegała sprawnie ze względu na "przećwiczony", wcześniej w Szwecji materiał. W trakcie prac zespół dysponował pozostającym na wyposażeniu studia stosownym sprzętem, akustyczną perkusją oraz wzmacniaczem firmy Marshall[7]. Całość zrealizował były basista zespołu Saxon - Paul Johnson, który współpracował wcześniej m.in. z formacją Benediction. Porzucony został natomiast zamysł masteringu w Morrisound Recording. W ostatnim kwartale 1992 roku debiut grupy był gotowy do wydania. Całość wydawnictwa dopełniła grafika, którą zaprojektował i wykonał Dan Seagrave, artysta mający w dorobku współpracę z takimi zespołami jak Gorguts, Morbid Angel i Entombed.

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Album The Ultimate Incantation trafił do sprzedaży w listopadzie 1992 roku nakładem wytwórni muzycznej Earache Records, szczycącej się m.in. sukcesami formacji Napalm Death. Również w 1992 roku płyta ukazała się w Stanach Zjednoczonych w dystrybucji Relativity Records. Z kolei w Polsce nagrania ukazały się na kasecie magnetofonowej nakładem należącej do menedżera zespołu - Mariusza Kmiołka wytwórni Carnage Records. W pierwszym kwartale 1993 roku płyta ukazała się także w Japonii dzięki firmie Toy's Factory. Kontrakt z Earache Records zapewnił zespołowi znaczną promocję debiutu na całym świecie. Jednakże, nie bez problemów przy produkcji poligrafii wydawnictwa, a także opóźnieniach w dystrybucji w Stanach Zjednoczonych. Lider zespołu - Piotr Wiwczarek w następujący sposób skomentował rolę wydawcy na łamach polskojęzycznej edycji pisma Metal Hammer w 1993 roku: "[...]zrobili znacznie więcej niż przypuszczaliśmy. Nie sądziliśmy że od razu po wydaniu płyty wyjedziemy w półroczną trasę, złożoną z dwóch etapów - europejskiego i amerykańskiego. Z kolei opóźnienia w promocji na terenie Stanów nie powinny były zaistnieć. Było też trochę problemów z okładką płyty, a to dlatego, że nie mieliśmy zupełnie szansy na korektę. Tymczasem podziękowania dla polskich zespołów zostały skrupulatnie wycięte. Tak samo było z autorem tekstów. Napisano - "muzyka i teksty Vader", a przecież wiadomo że połowę liryków napisał nasz kolega z Wrocława - Adrian (Paweł Wasilewski - przyp.)[9]." Jeszcze przed wydaniem The Ultimate Incantation do zespołu ponownie dołączył Jacek "Jackie" Kalisz, który wraz z Jarosławem "Chiną" Łabieńcem zostali wymienieni we wkładce płyty, mimo że nie uczestniczyli w jej nagraniach. W odnowionym składzie, na początku 1993 roku zespół udał się w trasę koncertową w Europie z udziałem grup Bolt Thrower i Grave. Muzycy wystąpili m.in. w Belgii, Danii, Francji i Niemczech.

W międzyczasie zespół zrealizował teledysk do pochodzącego z płyty utworu pt. "Dark Age". Obraz wyprodukowany na zlecenie stacji telewizyjnej MTV wyreżyserowali Kimmo Kuusniemi i Tanja Katinka[10]. Teledysk spotkał się z pozytywnym odbiorem, emitowany był m.in. w audycji "Headbangers Ball" tegoż kanału telewizyjnego. Na łamach programu został przeprowadzony także wywiad z muzykami zespołu Jackiem "Jackie" Kaliszem i Piotrem "Peterem" Wiwczarkiem oraz relacja z występu w Kopenhadze. Kolejne występy zespół Vader dał w Stanach Zjednoczonych wraz z Dismember i Suffocation. Po powrocie do Polski, w sierpniu 1993 roku kwartet wystąpił po raz kolejny na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie u boku takich zespołów jak Dżem, Izrael, czy Farben Lehre. Również w sierpniu grupa wystąpiła Czymanowie nad Jeziorem Żarnowieckim na festiwalu Energia Sztuki - Żarnowiec '93, w którym wzięły udział ponadto zespoły Hey, Kult, T.Love i Maanam. Z końcem roku muzycy Vadera przyjęli zaproszenie cieszącego się znaczną popularnością w Polsce zespołu muzyki rockowej Proletaryat. Grupa uczestniczyła w trasie koncertowej Czarne Szeregi Tour 1993. Swoistym zwieńczeniem trasy był koncert w Hali TS Wisły w Krakowie. Występ ten został upamiętniony w postaci wydawnictwa The Darkest Age - Live '93 (1994). Piotr Wiwczarek o występach u boku Proletaryatu: "To naprawdę szalenie popularny zespół. Dzięki temu mogliśmy zagrać profesjonalnie przygotowane koncerty. To był eksperyment, który sprawdził się w stu procentach[11]." Z końcem 1993 roku dobiegła końca regularna promocja The Ultimate Incantation. Na początku 1994 roku muzycy zarejestrowali pierwszy minialbum Sothis, który trafił do sprzedaży jeszcze tego samego roku. W międzyczasie zespół rozwiązał kontrakt z wytwórnią Earache Records na rzecz pododdziału firmy Impact Records - System Shock, rozpocząwszy kolejny "rozdział" w historii działalności.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[12][13][14].

Nr Tytuł utworu Słowa Muzyka Długość
1. „Creation (Intro)” utwór instrumentalny Piotr Wiwczarek 01:30
2. „Dark Age” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 04:40
3. „Vicious Circle” Paweł Wasilewski Piotr Wiwczarek 02:53
4. „The Crucified Ones” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 03:37
5. „The Final Massacre” Paweł Wasilewski Piotr Wiwczarek 04:54
6. „Testimony” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 04:01
7. „Reign-Carrion” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 06:49
8. „Chaos” Paweł Wasilewski Piotr Wiwczarek 04:27
9. „One Step to Salvation” b.d. Piotr Wiwczarek 03:48
10. „Demon's Wind” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 04:27
11. „Decapitated Saints” Piotr Wiwczarek Piotr Wiwczarek 02:28
12. „Breath of Centuries” Paweł Wasilewski Piotr Wiwczarek 04:51
48:25

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[12].

Zespół Vader w składzie
Notatki
 • A^ Wymieniony na płycie, nie brał udziału w nagraniach[15].
Produkcja
 • Paul Johnson – inżynieria dźwięku, produkcja muzyczna
 • Dan Seagrave – oprawa graficzna, okładka
 • Francesca Hollings – zdjęcia
 • Tomasz Malinowski – zdjęcia
 • Paweł Wasilewski – słowa

Wydania[edytuj | edytuj kod]

Rok Nr katalogowy Format Wytwórnia Region Źródło
1992 MOSH 59 CD, Album Earache Records Wielka Brytania/Europa
[16][12]
88561-1158-2 CD, Album Earache Records/Relativity Records, Inc. Stany Zjednoczone
[17][12]
88561-1158-4 Cass, Album
[12]
CARR 052 Cass, Album Carnage Records Polska
[18][12]
MOSH 59 Cass, Album Earache Records Wielka Brytania/Europa
[12]
LP, Album
[19][12]
1993 CD, Album Stany Zjednoczone
[12]
TFCK-88614 CD, Album Toy's Factory Japonia
[20][12]
1994 MMP 0025 Cass, Album, RE Metal Mind Productions Polska
[12]
1995 MMP CD 0025 CD, Album
[21][12]
BMR 094 Cass, Album Baron Records
[22][12]
2000 MOSH59CD CD, Album, RE Earache Records/Koch International Poland
[12]
2003 MOSH 59 CD, Album, RE Earache Records/Союз Rosja
2008 D.I. 065 CD, Album Del Imaginario Discos Argentyna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Vader – The Ultimate Incantation (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2009-01-26].
 2. Steve Huey: Vader – The Ultimate Incantation review (ang.). allmusic.com. [dostęp 2009-10-23].
 3. Michel Renaud: Vader – The Ultimate Incantation review (ang.). www.metalcrypt.com. [dostęp 2009-10-23].
 4. Paweł Frelik. Vader – The Ultimata Incantation recenzja. „Thrash'em All”. 6/1993, s. 41. Mariusz Kmiołek. Empire Records. ISSN 1429-9380 (pol.). 
 5. Vader – The Ultimate Incantation (ang.). www.earache.com. [dostęp 2009-10-23].
 6. a b c d e f Wojciech Lis: VADER STORY ACT II "Morbid Reich"(PL) (pol.). www.oldschool-metal-maniac.com. [dostęp 2014-05-29].
 7. a b c d e f g h Peter Wiwczarek (Vader) interviewed (ang.). W: Decibel Magazine [on-line]. www.decibelmagazine.com. [dostęp 2014-06-11].
 8. a b Vader: wywiad rzeka (pol.). metalmundus.pl. [dostęp 2009-10-23].
 9. Katarzyna Krakowiak. Metalowi pielgrzymi. „Metal Hammer”. 7/93. Tomasz Dziubiński. ISSN 1231-9759 (pol.). 
 10. Arto Lehtinen, Luxi Lahtinen: VADER - Piotr "Peter" Wiwczarek (ang.). www.metal-rules.com. [dostęp 2009-08-29].
 11. Robert Sankowski. Vader. Siły nadprzyrodzone. „Tylko Rock”. 7/94. Wiesław Weiss. Res Publica Press International Sp. z o.o.. ISSN 1230-2317 (pol.). 
 12. a b c d e f g h i j k l m n Vader - The Ultimate Incantation Earache (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-10-23].
 13. Vader - XXV (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-10-23].
 14. KINGDOM - MCD 1998 (pol.). www.vader.pl. [dostęp 2009-10-23].
 15. Jacek Walewski: Piotr Peter Wiwczarek (Vader) (pol.). www.magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-12-29].
 16. Vader – The Ultimate Incarnation Earache Records (EU) MOSH 59 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-23].
 17. Vader – The Ultimate Incarnation Relativity (US) 1158-2 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-23].
 18. Vader – The Ultimate Incantation Carnage Records (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-10-23].
 19. Vader – The Ultimate Incarnation LP Earache Records (EU) MOSH 59 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-23].
 20. Vader – The Ultimate Incantation (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2014-02-25].
 21. Vader – The Ultimate Incarnation Metal Mind Productions MMP CD 0025 (pol.). www.archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-23].
 22. Vader – The Ultimate Incantation Baron Records (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2009-10-23].