Thomas Byles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Thomas Byles
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1870
Leeds, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 15 kwietnia 1912
Ocean Atlantycki, miejsce zatonięcia „Titanica”
Zawód, zajęcie ksiądz
Rodzice Alfred Holden Byles i Louisa Davids

Ojciec Thomas Roussel Davids Byles (ur. 26 lutego 1870, zm. 15 kwietnia 1912) – był angielskim księdzem na pokładzie „Titanica”. W ostatnich minutach tonięcia statku spowiadał i dawał rozgrzeszenie potrzebującym.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Byles urodził się w mieście Leeds na północy Anglii. Był najstarszy z siedmiorga rodzeństwa wielebnego dr. Alfreda Holdena Byles’a, ministra protestanckiego i jego żony Louisy Davids. Uczęszczał do Leamington College i Rossall School we Fleetwood. Działo to się między 1885 a 1889 rokiem. W 1889 roku wyjechał do Balliol College w Oksfordzie na studia teologiczne, które ukończył w 1894 roku. W tym mieście Byles został nawrócony na katolicyzm, przyjmując imię Thomas. W 1899 roku udał się do Beda College w Rzymie, aby uczyć się na księdza, przyjął święcenia kapłańskie w 1902 roku. W 1905 roku został skierowany do parafii św. Heleny w Chipping Ongar, w hrabstwie Essex. Kilka lat później Thomas Byles dostał zaproszenie na ślubie młodszego brata Williama. Miał poprowadzić ceremonię. Odbył podróż do Nowego Jorku, dostając się na statek RMS „Titanic”.

Na pokładzie „Titanica”[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę 14 kwietnia 1912 roku wygłaszał homilię na pokładach drugiej i trzeciej klasy. W momencie zderzenia z górą lodową ojciec Byles spacerował na górnym pokładzie. Później pomagał pasażerom trzeciej klasy wsiadać do szalup ratunkowych. Podobno dwukrotnie odmówił miejsca w szalupie. Pod koniec modlił się, odmawiał różaniec, dał rozgrzeszenie ponad stu pasażerom, którzy zostali uwięzieni na rufie statku. Jego ciało nawet jeśli zostało wyłowione, nigdy nie zostało zidentyfikowane.