Przejdź do zawartości

Thomas Byles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas Byles
Ilustracja
Kraj działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

26 lutego 1870
Leeds, Wielka Brytania

Data i miejsce śmierci

15 kwietnia 1912
Ocean Atlantycki, miejsce zatonięcia „Titanica”

Miejsce pochówku

Ocean Atlantycki

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1902

Thomas Roussel Davids Byles (ur. 26 lutego 1870 w Leeds, zm. 15 kwietnia 1912 na Atlantyku) – angielski ksiądz katolicki posługujący na pokładzie RMS „Titanic”. W ostatnich minutach tonięcia statku spowiadał i dawał rozgrzeszenie potrzebującym.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Byles urodził się w mieście Leeds na północy Anglii. Był najstarszy z siedmiorga rodzeństwa wielebnego dr. Alfreda Holdena Byles’a, ministra protestanckiego i jego żony Louisy Davids. Uczęszczał do Leamington College i Rossall School we Fleetwood między 1885 a 1889 rokiem. W 1889 roku wyjechał do Balliol College w Oksfordzie na studia teologiczne, które ukończył w 1894 roku. W tym mieście Byles został nawrócony na katolicyzm, przyjmując imię Thomas na cześć św. Tomasza z Akwinu. W 1899 roku udał się do Beda College w Rzymie, aby kształcić się na księdza, w 1902 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1905 roku został skierowany do parafii św. Heleny w Chipping Ongar, w hrabstwie Essex. Kilka lat później Thomas Byles dostał zaproszenie na ślub młodszego brata Williama. Miał poprowadzić ceremonię. Odbywał podróż do Nowego Jorku, dostając się na statek RMS „Titanic”.

Na pokładzie „Titanica”

[edytuj | edytuj kod]

W niedzielę 14 kwietnia 1912 roku wygłaszał homilię na pokładach drugiej i trzeciej klasy. W momencie zderzenia z górą lodową ojciec Byles spacerował na górnym pokładzie. Później pomagał pasażerom trzeciej klasy wsiadać do szalup ratunkowych. Podobno dwukrotnie odmówił miejsca w szalupie. Pod koniec modlił się, odmawiał różaniec, dał rozgrzeszenie ponad stu pasażerom, którzy zostali uwięzieni na rufie statku. Jego ciało nawet jeśli zostało wyłowione, nigdy nie zostało zidentyfikowane.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]