Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!
Album studyjny zespołu Jethro Tull
Wydany 23 kwietnia 1976 (GB)
17 maja 1976 (USA)
Nagrywany grudzień 1975
Gatunek rock progresywny, hard rock, folk rock
Długość 42:26
Wydawnictwo Island (GB)
Chrysalis/Capitol (USA)
Producent Ian Anderson
Oceny
Album po albumie

Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die! − dziewiąty album w dorobku brytyjskiej grupy Jethro Tull, wydany w roku 1976. Płyta jest uznawana za album koncepcyjny.

Pierwotną ideą przy nagrywaniu albumu było stworzenie rockowego musicalu, podobnego do komponowanych w latach ’70 XX wieku albumów The Kinks (takich jak „Preservation Act 1”, „Preservation Act 2” czy „Schoolboys in Disgrace”). Scenariusz opowiada o starzejącej się byłej gwieździe rocka, Rayu Lomasie, który wygrywa duże pieniądze w teleturnieju. Szybko zauważa, że społeczeństwo zmieniło się w takim stopniu, że nie ma już ludzi jemu podobnych i że nie potrafi cieszyć się wygraną w takim stopniu, jak mógł to czynić w latach '50. Decyduje się popełnić samobójstwo poprzez spowodowanie wypadku motocyklowego, który jednak nie kończy się śmiercią, lecz muzyk trafia w stanie śpiączki do szpitala, gdzie spędza bliżej nieokreślony czas.

Gdy się budzi, odkrywa, że społeczeństwo znów się zmieniło i że jego styl ubierania oraz muzyka są znowu popularne. Co więcej, zaawansowana medycyna, którą był leczony w szpitalu, sprawia, iż staje się on dwadzieścia lat młodszy. Staje się odkryciem nastolatków, którzy starają się ubierać i zachowywać jak on.

Musical nie doczekał się realizacji, a jego historia jest opowiedziana głównie poprzez komiks dołączony do albumu. Teksty utworów nie do końca pokrywają się ze scenariuszem, w pewnych miejscach pozostawiając niedopowiedzenia, a w innych zmieniając fabułę.

Frontman zespołu Ian Anderson zawsze powtarzał, że album nie był zamierzony jako opowieść autobiograficzna o nim jako starzejącym się autorze tekstu, jako że w czasie komponowania był młodym człowiekiem. Twierdzi on, że głównym zamierzeniem albumu było przedstawienie, jak popularność tworzonego przez niego stylu muzycznego może się zmieniać z modą, jednak podkreśla, że jeśli będzie dalej robił swoje, wszystko wróci do normalności, a muzyka rockowa znów będzie popularna.

Jest to pierwszy album studyjny Jethro Tull z nowym basistą i wokalistą wspierającym, Johnem Glascockiem, który zastąpił Jeffreya Hammonda.

W 2002 roku ukazała się zremasterowana wersja albumu, poszerzona o dwa utwory, które nie znalazły się w pierwotnej wersji albumu, „Small Cigar” oraz „Strip Cartoon”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały skomponowane i napisane przez Iana Andersona.

Strona A
 1. „Quizz Kid” - 5:09
 2. „Crazed Institution” - 4:48
 3. „Salamander” - 2:51
 4. „Taxi Grab” - 3:54
 5. „From a Dead Beat to an Old Greaser” - 4:09
Strona B
 1. „Bad-Eyed 'n' Loveless - 2:12
 2. „Big Dipper” - 3:35
 3. „Too Old to Rock ’n’ Roll, Too Young to Die” - 5:44
 4. „Pied Piper” - 4:32
 5. „The Chequered Flag (Dead or Alive)” - 5:32
Utwory bonusowe
 1. „A Small Cigar” - 3:39
 2. „Strip Cartoon” - 3:19

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]