Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!
Wykonawca albumu studyjnego
Jethro Tull
Wydany

23 kwietnia 1976 (GB)
17 maja 1976 (USA)

Nagrywany

grudzień 1975

Gatunek

rock progresywny, hard rock, folk rock

Długość

42:26 (LP)
49:24 (CD)

Wydawnictwo

Chrysalis

Producent

Ian Anderson

Oceny
Album po albumie
M.U. - The Best of Jethro Tull
(1976)
Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die!
(1976)
Songs from the Wood
(1977)

Too Old to Rock ’n’ Roll: Too Young to Die! − dziewiąty album w dorobku brytyjskiej grupy Jethro Tull, wydany w roku 1976. Płyta jest uznawana za album koncepcyjny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotną ideą przy nagrywaniu albumu było stworzenie rockowego musicalu, podobnego do komponowanych w latach ’70 XX wieku albumów The Kinks (takich jak „Preservation Act 1”, „Preservation Act 2” czy „Schoolboys in Disgrace”). Scenariusz opowiada o starzejącej się byłej gwieździe rocka, Rayu Lomasie, który wygrywa duże pieniądze w teleturnieju. Szybko zauważa, że społeczeństwo zmieniło się w takim stopniu, że nie ma już ludzi jemu podobnych i że nie potrafi cieszyć się wygraną w takim stopniu, jak mógł to czynić w latach '50. Decyduje się popełnić samobójstwo poprzez spowodowanie wypadku motocyklowego, który jednak nie kończy się śmiercią, lecz muzyk trafia w stanie śpiączki do szpitala, gdzie spędza bliżej nieokreślony czas.

Gdy się budzi, odkrywa, że społeczeństwo znów się zmieniło i że jego styl ubierania oraz muzyka są znowu popularne. Co więcej, zaawansowana medycyna, którą był leczony w szpitalu, sprawia, iż staje się on dwadzieścia lat młodszy. Staje się odkryciem nastolatków, którzy starają się ubierać i zachowywać jak on.

Musical nie doczekał się realizacji, a jego historia jest opowiedziana głównie poprzez komiks dołączony do albumu. Teksty utworów nie do końca pokrywają się ze scenariuszem, w pewnych miejscach pozostawiając niedopowiedzenia, a w innych zmieniając fabułę.

Frontman zespołu Ian Anderson zawsze powtarzał, że album nie był zamierzony jako opowieść autobiograficzna o nim jako starzejącym się autorze tekstu, jako że w czasie komponowania był młodym człowiekiem. Twierdzi on, że głównym zamierzeniem albumu było przedstawienie, jak popularność tworzonego przez niego stylu muzycznego może się zmieniać z modą, jednak podkreśla, że jeśli będzie dalej robił swoje, wszystko wróci do normalności, a muzyka rockowa znów będzie popularna.

Jest to pierwszy album studyjny Jethro Tull z nowym basistą i wokalistą wspierającym, Johnem Glascockiem, który zastąpił Jeffreya Hammonda.

W 2002 roku ukazała się zremasterowana wersja albumu, poszerzona o dwa utwory, które nie znalazły się w pierwotnej wersji albumu, „Small Cigar” oraz „Strip Cartoon”.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie utwory zostały skomponowane i napisane przez Iana Andersona.

Strona A
1. „Quizz Kid” 5:09
2. „Crazed Institution” 4:48
3. „Salamander” 2:51
4. „Taxi Grab” 3:54
5. „From a Dead Beat to an Old Greaser” 4:09
20:51
Strona B
1. „Bad-Eyed 'n' Loveless 2:12
2. „Big Dipper” 3:35
3. „Too Old to Rock ’n’ Roll, Too Young to Die” 5:44
4. „Pied Piper” 4:32
5. „The Chequered Flag (Dead or Alive)” 5:32
21:35
Utwory bonusowe (CD)
1. „A Small Cigar” 3:39
2. „Strip Cartoon” 3:19
06:58

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]