Top Canal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Top Canal
Rozpoczęcie nadawania

1992[1]

Zakończenie nadawania

21 września 1994

Format obrazu

4:3

Właściciel

Top Canal Media

Systemy
emisji sygnału

analogowy

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski

Siedziba

Warszawa

Top Canal – prywatna polska stacja telewizyjna, nadawała w Warszawie i okolicy w latach 1992-1994[1]. Top Canal był pierwszą stacją prywatną, ubiegającą się o koncesję, której nie otrzymała. Top Canal ruszył natychmiast, chcąc uprzedzić inną stację NTW. Właścicielem kanału telewizyjnego był Jacek Żelezik. Stacja należała do spółki Top Canal Media, którą założył Jacek Żelezik[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Top Canal był stacją emitującą najnowsze przeboje filmowe. Nadawał program Roberta Leszczyńskiego o muzyce "chodnikowej". Z powodu słabego nadajnika Top Canal oglądany był głównie w centrum miasta, a do oglądania go dostępne były także anteny ze specjalnymi wzmacniaczami na pasmo nadawania stacji. Nadajnik umieszczony był na DS „Riviera” i program odbierany był na kanale 57[3].

Zamknięcie kanału[edytuj | edytuj kod]

Top Canal zaprzestał nadawania 21 września 1994 roku, w wyniku operacji wyłączenia i konfiskaty urządzeń nadawczych przez Państwową Agencję Radiokomunikacyjną, przeprowadzoną na wniosek prokuratury przy wsparciu policji oraz brygady antyterrorystycznej[4].

Reaktywacja kanału[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2009 zapowiedziano reaktywację kanału, tym razem w formie internetowej. Emisja kanału miała rozpocząć się pod koniec roku, jednak do niej nie doszło.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b TOP CANAL NADAJE [online], wyborcza.pl [dostęp 2020-02-01] (pol.).
  2. Żelezik i Kinnevik: byliśmy piratami
  3. RadioPolska - Niekomercyjny serwis poświęcony radiofonii i telewizji w Polsce [online], old.radiopolska.pl [dostęp 2019-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-27].
  4. Coraz mniej piratów

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]