Nowa Telewizja Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowa Telewizja Warszawa
Data startu 5 grudnia 1992
Data zakończenia 28 sierpnia 1994
Format obrazu 4:3
Systemy
emisji sygnału
analogowy
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba Warszawa

Nowa Telewizja Warszawa, NTW - prywatna naziemna stacja telewizyjna z Warszawy. Swój program nadawała w latach 1992-1994. Zlikwidowana przez KRRiT, gdyż nie otrzymała koncesji i nadawała na częstotliwościach należących do Wojska Polskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nowa Telewizja Warszawa była drugą po Top Canal prywatną stacją telewizyjną w Warszawie. Założona została przez Michała Komara. Rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku[1] . W okresie poprzedzającym rozpoczęcie działalności była współtworzona przez Mirosława Chojeckiego i Gabriela Meretika. Głównym reżyserem był Krzysztof Wyszyński. Od 1993 roku transmitowała wraz z innymi lokalnymi stacjami z całej Polski program Polonii 1. [2]

NTW jako pierwsza telewizja prywatna emitowała swoje produkcje dla całej sieci Polonii 1. We wszystkich stacjach lokalnych o tej samej porze emitowano kopiowane w centrali i rozwożone po kraju kurierami kasety z materiałami sieciowymi. Pierwsza i jedyna bezpośrednia transmisja satelitarna odbyła się 25 czerwca 1994 roku podczas programu A Teraz Konkretnie, w którym na żywo przeprowadzono rozmowę z urzędującym Prezydentem RP Lechem Wałęsą[3]. Transmisję mogli zobaczyć widzowie stacji włączonych do sieci Polonii 1.

Siedziba NTW znajdowała się przy ul. Grzybowskiej 77 w Warszawie.

Programy[edytuj | edytuj kod]

Prezenterzy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NTP Plus: W Radzie plejada gwiazd. Rzeczpospolita, 01 1994. [dostęp 18.10.2009].
  2. Z ziemi włoskiej do Polski
  3. Andrzej Tadeusz Kijowski: Lech Wałęsa i Andrzej T. Kijowski w programie "A Teraz Konkretnie - na żywo w NTW. You Tube, 06 1994. [dostęp 30.03.2012].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]