Township

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Township – w krajach anglojęzycznych rodzaj jednostki podziału terytorialnego niższego rzędu lub miejscowości. Dokładne znaczenie tego terminu różni się w poszczególnych krajach (dosłownie oznacza ono okręg miejski, ale np. w USA nazywa się tak głównie obszary wiejskie).

W Stanach Zjednoczonych civil township to zazwyczaj obszar nieposiadający wyraźnego centrum, zwykle składający się z luźno z sobą związanych farm, innych jednostek gospodarczych i mieszkalnych. Termin jest zazwyczaj nieściśle tłumaczony na polski jako „gmina”. Ma takie same prawa samorządowe jak miasto.

Słowo township w kontekście kanadyjskim tłumaczy się na język polski jako kanton, ze względu na francuską nazwę tej jednostki (canton).[potrzebny przypis]

Census township to okręgi wyznaczone na potrzeby dokładnego określenia własności gruntów oraz spisów powszechnych. Są to kwadraty o wielkości 36 mil kwadratowych, na które podzielone są poszczególne stany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • C. Albert White: A History of the Rectangular Survey System. Washington, D.C.: U.S. Dept. of the Interior, Bureau of Land Management, 1983.