Trędownik omszony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trędownik omszony
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

jasnotowce

Rodzina

trędownikowate

Rodzaj

trędownik

Gatunek

trędownik omszony

Nazwa systematyczna
Scrophularia scopolii
Syn. Pl. 2: 160 1806[3]

Trędownik omszony (Scrophularia scopolii Hoppe) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny trędownikowatych. Występuje w środkowej i południowo-środkowej Europie, w Azji Mniejszej, na Kaukazie i na Zakaukaziu. W Polsce jest pospolity na Pogórzu i w Karpatach, rzadszy w Dolinie Dolnośląskiej. W górach dość pospolity, sięga od regla dolnego po piętro kosodrzewiny.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Nierozgałęziona (lub rozgałęziona tylko w górnej części), wełniasto owłosiona, czterokanciasta. Osiąga wysokość od 40 do 70 cm.
Kłącze
Krótkie, gęsto ukorzenione, bez bulwy.
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe, liście barwy jasno lub żółtawozielonej z ogonkami krótszymi od blaszki, która ma kształt sercowaty bądź trójkątnie jajowaty i jest zaostrzona na wierzchołku, a na brzegu nierówno ząbkowana (karbowana). W pachwinach liści górnych krótkopędy o mniejszych liściach.
Kwiaty
Zebrane w wiechę na szczycie łodygi, drobne, grzbieciste. Kwiatostan z ogruczolonymi gałązkami, kielich barwy zielonej, krótszy od korony. Korona długości 8-11 mm, u góry brudnopurpurowa, a u nasady żółtawa. Pręciki cztery, jeden prątniczek.
Owoc
Kulistojajowata torebka z dzióbkiem, z dwiema klapami. Nasiona elipsoidalne, drobne.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośnie w półcieniu, na glebach wilgotnych, żyznych, o odczynie obojętnym i zasadowym. Spotykana w buczynach, łęgach olszowo-jesionowych, w ziołoroślach, na brzegach potoków, na polanach, porębach i piargach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-03-24] (ang.).
  3. The Plant List. [dostęp 2014-08-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]