Trałowce typu Avenger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trałowce typu Avenger
USS Gladiator
USS Gladiator
Opis typu
Kraj budowy  Stany Zjednoczone
Użytkownicy  US Navy
Wejście do służby 1987
Zbudowane okręty 14
Okręty w służbie 13
Dane taktyczno-techniczne
Długość 68 m
Prędkość 14 węzłów
Załoga 84

Trałowce typu Avenger – seria czternastu dużych, pełnomorskich trałowców skonstruowanych dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w latach 19871994. Ich oznaczenia zaczynają się od liter MCM.

Próby wytrzymałościowe USS Avenger.

Znaczenie skutecznych sił przeciwminowych wykazała ośmioletnia wojna iracko-irańska. Jednostki typu Avenger są skutkiem między innymi obserwacji przebiegu tego konfliktu, łączą w sobie możliwości trałowców i niszczycieli min, są bowiem wyposażone nie tylko w trały, ale i w sonary AN/SQQ-32, kamery wideo (w technologii LLTV) czy zdalnie sterowane pojazdy podwodne.

Kadłuby wykonano z drewna (dąb, daglezja, cedr) pokrytego włóknem szklanym, aby ograniczyć zagrożenie ze strony min magnetycznych, a zarazem zapewnić stosunkowo wysoką odporność na pobliskie wybuchy. Również napęd (maszyny produkcji Waukesha Motors w pierwszych dwu jednostkach i Isotta Fraschini w pozostałych) opracowano tak, aby charakteryzował się możliwie najniższą sygnaturą magnetyczną i akustyczną.

W pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku większość Avengerów przebazowano do Azji, do Manamy (w związku z pogarszającymi się stosunkami USA z Iranem) i Sasebo.

17 stycznia 2013 USS Guardian (MCM-5), należący do 7. Floty stacjonującej w Japonii, osiadł na rafie koralowej u wybrzeży Filipin. Okrętu nie udało się wydostać, z tego powodu 15 lutego okręt wycofano ze służby US Navy, a w marcu 2013 pocięto i wywieziono.[1]

Lista okrętów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]