Trałowce typu Castle (I wojna światowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy brytyjskich trałowców z okresu I wojny światowej. Zobacz też: nowozelandzki typ trałowców o tej samej nazwie z II wojny światowej.
Typowy trałowiec typu Castle

Trałowce typu Castle – typ niewielkich trałowców brytyjskich zaprojektowany i budowany w okresie I wojny światowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Trałowce typu Castle zostały zaprojektowane według planów zbudowanego w 1915 statku rybackiego „Raglan Castle”, podobnie jak kilka innych typów trałowców z okresu I wojny światowej są znane jako Admiralty class ponieważ były zamówione przez Admiralicję brytyjską. Trałowce tego typu cechowały się znakomitą dzielnością morską.

W czasie wojny 217 okrętów tego typu zostało zamówionych w stoczniach brytyjskich, z czego ukończono 197 okrętów, zamówienia na 20 pozostałych zostały anulowane. Oprócz tego według tych samych planów zbudowano także 60 okrętów tego typu w stoczniach kanadyjskich oraz dziewięć w stoczniach indyjskich.

W liczbie 197 okrętów zbudowanych w stoczniach brytyjskich znajduje się 10 niestandardowych okrętów należących do tego typu. W momencie wybuchu wojny Admiralicja zakupiła szereg statków których budowę już rozpoczęto. Ich budowa została zakończona już według specyfikacji Admiralicji i po ich ukończeniu zostały one włączone do najbardziej do nich tonażowo zbliżonego, seryjnie budowanego typu.

Okręty brytyjskie nosiła nazwiska marynarzy z historycznych okrętów HMS „Victory” i „Royal Sovereign” z czasów bitwy pod Trafalgarem. Okręty kanadyjskie nosiły oznaczenia od „TR 1” do „TR 60”.

Część okrętów została ukończona już po wojnie i została sprzedana bezpośrednio do pracy cywilnej jako trawlery.

Wyporność okrętów tego typu wynosiła ok. 620 ton (pełna), mierzyły pomiędzy 125 a 135 stóp (38-41 m) długości, 23,5 stopy (7,2 m) szerokości i miały 15 stóp (4,6 m) zanurzenia. Uzbrojone były zazwyczaj w pojedynczą armatę 3-calową.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gerald Toghill: Royal Navy Trawlers, Part One: Admiralty Trawlers. Maritime Books, 2004, s. 44-45.