Trachys quercicola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Trachys quercicolus)
Trachys quercicola
Marseul, 1871
Ilustracja
Imago
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

bogatkowate

Podrodzina

Agrilinae

Plemię

pozorniki

Podplemię

Trachydina

Rodzaj

pozornik

Gatunek

Trachys quercicola

Synonimy
  • Trachys quercicolus Marseul, 1871

Trachys quercicolagatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Agrilinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1871 roku przez Sylvaina Auguste’a de Marseula[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o krótkim i szerokim, owalnym ciele długości od 1,5 do 2,75 mm, w całości ubarwionym mosiężnie. Głowa jest wciągnięta w przedtułów, o dość słabo odgraniczonym nadustku, bardzo słabo w widoku grzbietowym wciętym czole. Czułki są krótkie, o dwóch nasadowych członach pogrubionych, a pięciu ostatnich trójkątnie rozszerzonych, tworzących piłkowaną buławkę. Przedplecze pozbawione jest podłużnej bruzdy środkowej. Pokrywy są silnie ku tyłowi zwężone, o trójkątnym wspólnym zarysie i wspólnie zaokrąglonym wierzchołku. Guzy barkowe nie formują wystającego ząbka i od wewnątrz odgraniczone są tylko delikatnym wciskiem. Na powierzchni pokryw występuje jasne, szarawe owłosienie, formujące trzy poprzeczne przepaski. Przedpiersie ma wyrostek w takim samym stopniu rozszerzony z przodu i z tyłu. Odnóża mają wszystkie pazurki pozbawione ząbka, u nasady zwyczajnie rozszerzone. Spód odwłoka odznacza się sternitami od drugiego do czwartego z głębokimi rowkami na brzegach bocznych oraz sternitem piątym otoczonym głębokim rowkiem na krawędzi tylnej. Ostatni z widocznych sternitów jest zaokrąglony[2].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Larwy tego pozornika są oligofagicznymi endofoliofagami minującymi liście roślin z rodziny jasnotowatych. Wśród ich gatunków żywicielskich wymienia się m.in. czyściec prosty, Stachys maritima oraz szałwię łąkową[2]

Gatunek palearktyczny, znany z Hiszpanii, kontynentalnej Francji, Korsyki, Szwajcarii, kontynentalnych Włoch, Sycylii[1], wschodniej Słowacji[2] i Bułgarii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Trachys quercicola Marseul, 1871. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-08-08].
  2. a b c Karl Wilhelm Harde: Familie Buprestidae (Prachtkäfer). W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 6: Diversicornia. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1979, s. 204–247.