Przejdź do zawartości

Tracki grobowiec w Aleksandrowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tracki grobowiec w Aleksandrowie
Ilustracja
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Aleksandrowo

Typ cmentarza

grobowiec tracki

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Tracki grobowiec w Aleksandrowie”
Ziemia41°58′47″N 25°44′17″E/41,979722 25,738056

Tracki grobowiec w Aleksandrowietracki grobowiec odkryty w 2000 roku we wsi Aleksandrowo, w Bułgarii.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 2000 roku zespół archeologów pod kierownictwem Georgi Kitowa we wsi Aleksandrowo odkrył grobowiec tracki z IV w. p.n.e. W okrągłej komorze grobowca zachowały się malowidła w formie sześciu horyzontalnie ułożonych pasów o różnej szerokości. Na pierwszym poziomie fryzu znajdują się wizerunki trzech siedzących postaci, którym usługują dwaj stojący służący. Na stole przed ucztującymi arystokratami stoją złote i srebrne naczynia. Jest to typowa scena z trackich pałaców, w których regularnie odbywały się uczty z udziałem króla i jego towarzyszy. Powyżej został namalowany monochromatyczny czerwony pas, w którym znajduje się wyryta twarz i napis – „КОДЗИМАСЕС ХРЕСТОС”. Georgi Kitov uważał, że jest to obraz i imię artysty. Trzeci pas to ozdobne dekoracje. Najbardziej interesujący jest kolejny, który ukazuje życie władcy w kilku scenach łowieckich. Trzeba pamiętać, że polowanie było głównym tematem trackich dzieł sztuki. Przedstawione sceny mają symbolizować wieczne polowanie i wieczną ucztę po śmierci[1].

Grobowiec znajduje się wewnątrz wzgórza mającego 70 m średnicy oraz 15 m wysokości. Wejście wykonane z dużych kwadratowych, niespojonych kamieni zostało umieszczone po wschodniej stronie. Do grobowca prowadzi 15-metrowy korytarz. Dalej jest prostokątna komora o wymiarach 2 na 1,5 metra. Z niej wchodzi się do głównej okrągłej hali (zwężającej się na kształt dzwonu) mającej 3,30 m średnicy i 3,40 m wysokości. Znajduje się tu rytualne, wykonane z litych bloków kamiennych łóżko. Pomiędzy komorami umieszczono dwuskrzydłowe kamienne drzwi, które zamykały wejście do komory grobowej. Zostały one otwarte i zniszczone przez poszukiwaczy skarbów[1].

Muzeum

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki programowi rządu japońskiego o bezzwrotnej pomocy w dziedzinie kultury w 2009 roku rozpoczęto obok wsi Aleksandrowo budowę Centrum muzealnego „Sztuka tracka we Wschodnich Rodopach”. Zostało ono otwarte 15 maja 2009 roku przez księcia Akisino i prezydenta Republiki Bułgarii Georgi Pyrwanowa. Muzeum ma powierzchnię 834 metrów kwadratowych i zostało zbudowane obok wzniesienia z oryginalnym grobowcem. Składa się z dwóch części: w jednej umieszczono ekspozycję muzealną i kopię grobowca, w drugiej znajduje się centrum badawcze z laboratoriami do restauracji i konserwacji. W sali konferencyjnej są organizowane spotkania związane z badaniami nad kulturą tracką[2][3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]