Akishino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akishino-no miya Fumihito Shinnō
秋篠宮文仁親王
Imię japońskie
Kanji 秋篠宮文仁親王
Transkrypcja Hepburna Akishino-no miya Fumihito Shinnō
ilustracja
Książę Akishino (2009)
Książę Akishino
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1965
Tokio
Ojciec Akihito
Matka Michiko Shōda
Rodzeństwo Naruhito, Sayako Kuroda
Żona Kiko Kawashima
Dzieci Mako, Kako, Hisahito
Odznaczenia
Order Chryzantemy (Japonia) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001)

Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王 Akishino-no miya Fumihito Shinnō?, ur. 30 listopada 1965 w Tokio)książę japoński, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko.

Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład rodziny cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka obecnego cesarza – Sayako – opuściła rodzinę poślubiając urzędnika niezwiązanego z rodziną cesarską.

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Pałacu Aoyama w Tokio. Jego imieniem własnym jest Fumihito, a formalnym imieniem/tytułem Akishino-no miya. Rodzice zaczerpnęli je od nazwy świątyni w Nara właśnie o nazwie Akishino. W dzieciństwie był nazywany „Aya”.

Podstawowe, średnie i wyższe wykształcenie otrzymał w zespole szkół i uczelni wyższej Gakushūin, gdzie uczył się także jego ojciec. Studiował prawo i biologię. Studia ukończył w kwietniu 1984. W latach 1988-1990, studiował taksonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. Po śmierci swojego dziadka, cesarza Hirohito (Shōwa), w 1989 r., stał się drugim w kolejce do tronu japońskiego, po starszym bracie księciu Naruhito. W 1996 r. obronił doktorat z ornitologii.

29 czerwca 1990 poślubił Kiko Kawashimę, córkę Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin. Ma z nią dwie córki: Mako (ur. 1991) i Kako (ur. 1994). W dniu 6 września 2006 r. urodziła syna, który otrzymał imię Hisahito (jest to pierwsze dziecko płci męskiej w rodzinie cesarskiej od ponad 40 lat). Jeżeli zasady dziedziczenia tronu nie zostaną zmienione, Hisahito będzie trzeci w kolejce do tronu.

Obecnie Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.


Poprzednik
Naruhito
Linia sukcesji do japońskiego tronu Następca
Hisahito