Akishino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akishino-no-miya Fumihito Shinnō
秋篠宮文仁親王
Imię japońskie
Kanji 秋篠宮文仁親王
Transkrypcja Hepburna Akishino-no-miya Fumihito Shinnō
Jego Cesarska Wysokość
Następca Tronu
Akishino Kōshi Denka
Ilustracja
Książę Akishino podczas wizyty w Brazylii w listopadzie 2015 roku
ilustracja herbu
Kōshi
Okres od 1 maja 2019
Poprzednik Naruhito
Dane biograficzne
Dynastia Yamato
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1965
Tokio
Ojciec Akihito
Matka Michiko Shōda
Rodzeństwo Naruhito, Sayako Kuroda
Żona Kiko Kawashima
Dzieci Mako, Kako, Hisahito
Odznaczenia
Order Chryzantemy (Japonia) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (1951-2001)

Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王 Akishino-no-miya Fumihito Shinnō; ur. 30 listopada 1965 w Tokio)książę japoński, następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, młodszy brat cesarza Naruhito.

Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Japońska rodzina cesarska

W skład rodziny cesarskiej wchodzi ponadto rodzeństwo obecnego emerytowanego cesarza (poniżej wymienieni męscy potomkowie).

Liczba w nawiasach oznacza kolejność w sukcesji do tronu cesarskiego.

Córka emerytowanego cesarza i siostra obecnego cesarza – Sayako – straciła przywileje członka rodziny cesarskiej, poślubiając urzędnika spoza tego rodu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Tokio. Jego imieniem własnym jest Fumihito, a formalnym imieniem/tytułem Akishino-no-miya. Rodzice zaczerpnęli je od nazwy świątyni w Nara właśnie o nazwie Akishino. W dzieciństwie był nazywany „Aya”.

Podstawowe, średnie i wyższe wykształcenie otrzymał w zespole szkół i uczelni wyższej Gakushūin, gdzie uczył się także jego ojciec. Studiował prawo i biologię. Studia ukończył w kwietniu 1984 roku. W latach 1988–1990, studiował taksonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. W 1996 roku obronił doktorat z ornitologii.

Po śmierci swojego dziadka, cesarza Hirohito (Shōwa), w 1989 roku, stał się drugim w kolejce do tronu japońskiego, po starszym bracie księciu Naruhito, a po abdykacji ojca, cesarza Akihito i wstąpieniu na tron brata, 1 maja 2019 stał się następcą tronu.

29 czerwca 1990 poślubił Kiko Kawashimę, córkę Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin. Ma z nią dwie córki: Mako (ur. 1991) i Kako (ur. 1994). W dniu 6 września 2006 r. urodziła syna, który otrzymał imię Hisahito (jest to pierwsze dziecko płci męskiej w rodzinie cesarskiej od ponad 40 lat). Jeżeli zasady dziedziczenia tronu nie zostaną zmienione, Hisahito jest drugi w kolejce do tronu.

Obecnie Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
pierwszy w linii
Linia sukcesji do japońskiego tronu Następca
Hisahito