Trikal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trikal
Gatunek Dramat, Romans,
Data premiery 1985
Kraj produkcji  Indie
Język hindi, język portugalski
Czas trwania 137 min
Reżyseria Shyam Benegal (Junoon, Zubeidaa)
Scenariusz Shyam Benegal (scenariusz)
Shama Zaidi (dialogi)
Główne role Leela Naidu
Anita Kanwar
Neena Gupta
Soni Razdan
Dalip Tahil
Naseeruddin Shah
Muzyka Vanraj Bhatia
Zdjęcia Ashok Mehta
Montaż Bhanudas Divakar
Produkcja Freni M Variava

Trikaal (1985), inaczej Trikal (Past, Present and Future) (tłum. Trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość) – dramat indyjski wyreżyserowany w 1985 roku przez Shyam Benegala (Zubeidaa).

Akcja filmu rozgrywa się na Goa, tuż przed jego wyzwoleniem spod okupacji portugalskiej w 1961 roku. W roli głównej Naseeruddin Shah. W filmie po długiej nieobecności pojawia się Leela Naidu. W tym filmie bohaterem jest miejsce i czas. Goa stęsknione wyzwolenia spod okupacji portugalskiej. Goa przerażone rozpadem znanego świata. Obawiające się tego, jak się zachowa armia indyjska. Rozmowy bohaterów wciąż krążą wokół tego tematu. I czas. Bohater wrócił po ponad dwudziestu latach do miejsca i chwili, gdy jego serce przebudziło się do miłości. Czego się spodziewa?

Film wybrano na pokaz (retrospektywa) filmów indyjskich Lizbona, 1986. Potem był zaproszony na London Film Festival 1986[1]

Zdjęcia kręcono w domu grafika Mario Miranda, w Loutolim, Goa.

Fabuła[edytuj]

Trikal.Trzy czasy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Ruiz Pereira (Naseeruddin Shah) przyjeżdża z Bombaju do rodzinnej wioski w Goa. Błądząc po pustych pokojach i zdziczałym ogrodzie domu rodziny Suzaswaresh Ruiz wspomina przeszłość.

Jest rok 1961. Portugalska kolonia Goa lada dzień spodziewa się wejścia armii indyjskiej. Chrześcijańska rodzina Suzaswaresh przeżywa w tym czasie swój własny dramat. Donia Maria (Leela Naidu) nie może się pogodzić ze śmiercią swego męża Ernesto. Daremnie próbując wezwać go z powrotem wywołuje zjawę z przeszłości – pełnego żalu do rodziny za wydanie go okupantom rebelianta indyjskiego Vijaya Singha Rane (Kulbhushan Kharbanda). Żyjącą we własnym świecie Donię Marię jej córka Silva (Anita Kanwar) próbuje namówić na przerwanie żałoby i wyprawienie zaręczyn wnuczce Annie (Sushma Prakash). Donia Maria opiera się. Być może czując, że Anna oddała serce innemu mężczyźnie, ukrywanemu w domu bojownikowi o wolność Goa, Leonowi Gonsalves (Dalip Tahil). Historii tej przygląda się beznadziejnie zakochany w Annie młodziutki Ruiz Pereira...

Nagrody[edytuj]

Obsada[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]