Trypanosoma ornata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trypanosoma ornata
Systematyka
Domena

eukarionty

Supergrupa

Excavata

Typ

Euglenozoa

Gromada

kinetoplastydy

Rząd

Trypanosomatida

Rodzina

świdrowce

Rodzaj

świdrowiec

Gatunek

Trypanosoma ornata

Nazwa systematyczna
Trypanosoma ornata
Karbowiak i inni, 2005

Trypanosoma ornatakinetoplastyd z rodziny świdrowców należący do królestwa Protista. Pasożytuje w formie trypomastigota w osoczu krwi rzęsiorka rzeczka (Neomys fodiens) niewielkiego ssaka owadożernego z rodziny ryjówkowatych.

Jest to pasożyt o wydłużonym kształcie, długość ciała waha się w zakresie 20,50 – 40,90 μm[1], średnia szerokość wynosi 3,06 μm[1]. Wola wić u zbadanych egzemplarzy nie występowała wcale lub była bardzo krótka i posiadała długość od 1,0 do 9,18 μm[1]. Błona falująca trypanosoma ornata jest pofałdowana, słabo widoczna, przylegająca do ciała o szerokości 0,55 – 1,09 μm[1].

W cytoplazmie występuje kilka wakuoli. Wydłużone jądro o owalnym kształcie na końcach znajduje się w środku lub tylnej części ciała świdrowca. Kinetoplast jest mały, kształtu owalnego, zazwyczaj leży blisko brzegu błony falującej i jądra w tylnej części ciała w pobliżu jego końca lub w połowie odległości między jądrem a tylnym końcem ciała[1].

Występuje na terenie Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Trypanosoma (Megatrypanum) ornata sp. n., a Parasite of the Eurasian Water Shrew Neomys fodiens (Pennant, 1771). „Acta Protozoologica”. s. 363-367. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Karbowiak, Irena Wita, Leszek Rychlik. Trypanosoma (Megatrypanum) ornata sp. n., a Parasite of the Eurasian Water Shrew Neomys fodiens (Pennant, 1771). „Acta Protozoologica”. 44, s. 363-367, 2005.