Trześnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trześnik
Państwo

 Polska

Pasmo

Sudety
Góry Sowie

Wysokość

756[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Trześnik”
Ziemia50°35′41,21″N 16°36′25,14″E/50,594781 16,606983

Trześnik (niem. Kirschberg) – góra (756 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Góra położona jest w południowo-wschodniej części Gór Sowich, na wschód od głównego grzbietu Gór Sowich[1], około 2,8 km na północny zachód od centrum Srebrnej Góry.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Góra o wydłużonym kopulastym kształcie z bardzo słabo zaznaczonym wierzchołkiem, w opadającym ramieniu odchodzącym od Malinowej w stronę Rozstaja[1]. Południowe i północne zbocze góry stromo opadają w kierunku dolin, zbocze wschodnie łagodnie opada w kierunku Przełęczy Kamień Trzech Granic, a zbocze południowe ze względu na słabo wyniesiony wierzchołek góry jest krótkie i prawie poziome. Góra ze względu na mało wyniesiony wierzchołek jest w terenie trudno rozpoznawalna.

Góra zbudowana z prekambryjskich paragnejsów i migmatytów[1].

Wierzchołek i zbocza porasta las świerkowo-bukowy regla dolnego[1]. Przez szczyt prowadzi wewnętrzna droga leśna, która przechodzi przez szczyt Rozstaj.

Góra położona jest w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Grzbiet, z którego wyrasta góra wydzielony jest od południa doliną Chyżego Potoku, a od północy doliną źródliskowego cieku Piekielnicy.
  • Przy drodze na skrzyżowaniu między szczytami Trześnik i Rozstaj stoi Kamień Trzech Granic.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 410. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]