Kamień Trzech Granic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przełęcz Kamień Trzech Granic
Ilustracja
Widok na przełęcz od strony północnej. Po prawej na wysokości drzewa z tabliczką znajduje się dawny kamień graniczny.
Państwo  Polska
Wysokość 655[1] m n.p.m.
Pasmo Góry Sowie
Sąsiednie szczyty Trześnik i Rozstaj
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Kamień Trzech Granic”
Ziemia50°35′47,32″N 16°37′08,99″E/50,596478 16,619164

Kamień Trzech Granic, niem. Drei Grenzenprzełęcz (655 n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach w Górach Sowich.

Przełęcz położona jest na północny zachód od miejscowości Srebrna Góra na Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich, w północno-zachodniej części Gór Sowich[1]. Jest to wyraźnie obniżenie, o stromym zachodnim i mniej stromym wschodnim zboczu oraz długich stromych podejściach, wcinające się w gnejsowe podłoże, oddzielając Trześnik (756 m n.p.m.) po zachodniej stronie od Rozstaja (694 m n.p.m.) po wschodniej stronie. Obszar przełęczy całkowicie porośnięty jest lasem regla dolnego[1]. Znajduje się tam skrzyżowanie kilku dróg leśnych[1]. Południowym podejściem spod przełęczy płynie górski potok.

Na przełęczy od 1730 znajduje się okazały trójboczny kamień z wykutymi herbami dawnych właścicieli posiadłości oraz nazwami najbliższych miejscowości[1]. Kamień postawiono dla upamiętnienia zbiegu granic posiadłości trzech właścicieli: cystersów z Henrykowa (od południa; z nazwą Raschgrund czyli Dolina Chyżego Potoku), hrabiego von Haugwitza (od wschodu; z nazwą Raschdorf czyli Jemna) oraz hrabiego von Nimpstcha (od północy; z nazwą Lampersdorf czyli Grodziszcze)[1]. Ma on postać ostrosłupa z utrąconym wierzchołkiem, na którym znajduje się cyfra „1”, wskazująca zapewne późniejsze zastosowanie jako słupka granicznego działek[2]. Jest to jeden z okazalszych dawnych kamieni granicznych w Sudetach[1].

Widok kamienia od strony wschodniej


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 189. ISBN 83-85773-12-6.
  2. Punkty potrójne w Sudetach

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]