Tunel średnicowy w Offenbach am Main

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tunel średnicowy w Offenbachu am Main (niem. City-Tunnel Offenbach), jest normalnotorową, dwutorową linią kolejową w niemieckim mieście Offenbach am Main, oraz odcinkiem, po którym poruszają się wszystkie linie Szybkiej Kolei Miejskiej regionu Ren-Men w kierunku wschodnim (linie S1, S2, S8, S9).

Planowane warianty[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie istniało pięć wariantów poprowadzenia nowej linii kolejowej. Skupiono się na jednym, który omijał frankfurcką dzielnicę Oberrad, w której budowa tunelu spowodowała by ogromny problem częściowej przebudowy pozostałej infrastruktury, a co za tym idzie podniesienie kosztów budowy. Protest mieszkańców Oberrad przyczynił się do cofnięcia pozwolenia na budowę na tym terenie ze strony miasta Frankfurtu.

Różne warianty poprowadzenia trasy tunelu średnicowego w Offenbachu
Różne warianty poprowadzenia trasy tunelu średnicowego w Offenbachu. Kolorem jasnozielonym zaznaczony jest obecny przebieg trasy, ciemnozielonym - planowane warianty. Kolorem czarnym- trasy kolejowe, niebieskim- metro we Frankfurcie nad Menem.

Jesienią roku 1983 miasto Offenbach am Main nakazało zanalizować koszty budowy różnych wariantów trasy kolei S-Bahn. Mimo większych nakładów finansowych, podjęto decyzję o budowie tunelu prowadzącego przez centrum miasta, sugerując, że korzyści z takiego przebiegu trasy są wyższe, niż (roz)budowa innych naziemnych tras na terenie miasta.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Czwartego grudnia 1986 roku, zakończono rozmowy dotyczące finansowania projektu. Utworzenie nowego planu zabudowy i ratyfikacja planów przez poszczególne gremia trwała aż pod koniec roku 1990, kiedy wszystkie potrzebne do rozpoczęcia budowy wymagania zostały spełnione. Symbolicznie budowa została rozpoczęta dnia 23 marca 1988 roku.

Także w Offenbachu doszło do problemów z infrastrukturą miejską. Należało przenieść niektóre podziemne linie energetyczne, kanalizację wodną i gazową, przekierować ruch samochodowy wewnątrz miasta. Nie wszędzie budowa mogła być prowadzona w systemie otwartym (odkrywkowym). Na rogu ulic Bieberskiej (Bieberer Straße) i Cmentarnej (Friedhofstraße) tunel budowany był bezpośrednio pod fundamentami piwnicznymi znajdujących się tam budynków mieszkalno-usługowych. Należało tam zbudować specjalne wzmocnienia. Z 3,7 km trasy, 3,5 km zostało wybudowanych w systemie otwartym.

Otwarcie trasy i późniejsze zmiany[edytuj | edytuj kod]

Otwarcie trasy między Frankfurtem-Mühlbergiem a dworcem Offenbach (Main) Ost nastąpiło 23 maja 1995 roku. Przedłużono jednocześnie linię S8 aż do Hanau, pociągi linii S1 kończyły bieg w Offenbachu Wschodnim (Offenbach-Ost), a pociągi linii S2 nie dojeżdżały do Offenbachu, lecz kończyły bieg na dworcu Frankfurt-Południowy (Frankfurt Südbahnhof).

Po zakończeniu kolejnej rozbudowy trasy tzw. Kolei Rodgau (Rodgaubahn) oraz trasy do Dietzenbachu, przez tunel średnicowy i miasto Offenbach przebiegają dziś linie S1, S2, S8 i S9. Z powodu przepełnienia w tunelu średnicowym we Frankfurcie nad Menem, pojedyncze pociągi linii S2 kończą lub rozpoczynają w godzinach szczytu bieg na dworcu Offenbach Główny (Offenbach Hauptbahnhof), omijając równocześnie tunel offenbaski.

Stacje[edytuj | edytuj kod]

Stacja Marktplatz

W tunelu średnicowym w Offenbach znajdują się trzy stacje podziemne. Są to Kaiserlei, Muzeum Skór (Ledermuseum) oraz Rynek (Marktplatz). Wszystkie stacje są architektonicznie do siebie podobne, jednoprzestrzenne i obywają się bez elementów konstrukcyjnych i filarów wewnątrz. Dzięki temu zwiększyło się subiektywne poczucie bezpieczeństwa pasażerów, a zarazem zmniejszyło się prawdopodobieństwo wybryków chuligańskich i wandalizmu. Po raz pierwszy w historii Szybkiej Kolei Miejskiej w Regionie Ren-Men, nad zaprojektowaniem stacji pracowali zatrudnieni w tym celu zewnętrzni architekci, a nie biuro projektowe kolei niemieckiej.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

W języku niemieckim:

  • Eisenbahnen in der Region Frankfurt RheinMain, Hestra-Verlag Darmstadt 2002, ​ISBN 3-7771-0304-7(Koleje żelazne w Regionie Frankfurt Ren-Men)