Offenbach (Main) Hauptbahnhof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Offenbach (Main) Hauptbahnhof
Budynek dworca
Budynek dworca
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Hesja
Miejscowość Offenbach am Main
Zarządca Deutsche Bahn
Data otwarcia 1872-1873 zastąpiony przez nowy budynek 1926
Dane techniczne
Liczba peronów 3
Liczba krawędzi
peronowych
6
Kasy zlikwidowane / automaty biletowe
Linie kolejowe
Położenie na mapie Hesji
Mapa lokalizacyjna Hesji
Offenbach (Main) Hauptbahnhof
Offenbach (Main) Hauptbahnhof
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Offenbach (Main) Hauptbahnhof
Offenbach (Main) Hauptbahnhof
Ziemia50°05′58″N 8°45′39″E/50,099444 8,760833
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Offenbach (Main) Hauptbahnhof – główny dworzec kolejowy w Offenbach am Main, w kraju związkowym Hesja, w Niemczech.

Dworzec obsługuje obecnie połączenia regionalne (Regionalbahn i Regional-Express) wewnątrz Hesji i w kierunku Bawarii, i poza tym tylko dwa pociągi dalekobieżne InterCity dziennie. Od maja 1996 przez jakiś czas na dworcu zatrzymywały się również pociągi ICE w kierunku Monachium i Drezna, obecnie przejeżdżają bez zatrzymania.

Dworzec stracił na znaczeniu w momencie otwarcia tunelu średnicowego w Offenbach i koncentracją pociągów S-Bahn na tejże trasie. Tunel średnicowy przebiega przez ścisłe centrum miasta i oferuje trzy podziemne stacje i obsługę przez cztery linie S-Bahn. Natomiast dworzec główny położony jest na południe od centrum miasta i nie oferuje podróżnym dojeżdżającym z lub do Frankfurtu, dogodnego połączenia z oddalonymi o parę kilometrów centrami obu miast.

Deutsche Bahn już od dłuższego czasu nie inwestowała w utrzymanie dworca, w styczniu 2011 roku zamknięta została ostatnia kasa biletowa. Bilety można zakupić w automacie lub na stacji S-Bahn Offenbach-Marktplatz, gdzie znajduje się Reisezentrum mające dwa okienka kasowe.

Część dworca została nieodpłatnie przekazana studentom z Wyższej Szkoły Wzornictwa (Hochschule für Gestaltung) w Offenbach jako atelier.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek Dworca Głównego powstał w latach 1872-1873 w ramach budowy linii kolejowej Frankfurt nad Menem-Bebra w stylu neorenesansowym. Inwestorem był Zarząd Kolei Rzeszy we Frankfurcie (Reichsbahnverwaltung Frankfurt). Ze względu na rozwój miasta tory zostały w latach 1912-1926 przeniesione na nasyp, aby umożliwić bezkolizyjny ruch kołowy na ulicach poprzecznych do linii kolejowej, przebiegającej odtąd na wiaduktach. Z tego względu przebudowano też dworzec. Ze względu na trudną sytuację gospodarczą nie zdecydowano się na nowy budynek, lecz gruntownie przebudowano istniejący w formach formach architektury konserwatywno-tradycjonalistycznej.

Połączenia[edytuj | edytuj kod]

Połączenia InterCity (pojedyncze pociągi)
  • Frankfurt nad Menem – Offenbach (Main) Hbf – Hanau – Fulda – Bebra
  • DreznoLipskHalleWeimarErfurt – Fulda – Hanau – Offenbach (Main) Hbf – Frankfurt nad Menem*

(*) wyłącznie w opisanym kierunku

Połączenia regionalne
Połączenia autobusowe

Dworzec obsługują dwie linie regionalnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Regionalverkehr Kurhessen GmbH oraz trzy linie lokalnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Offenbacher Verkehrsbetriebe (OVB).

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Miasto Offenbach am Main od lat planuje przeniesienie pozostałego ruchu z dworca głównego na dworzec Offenbach (Main) Ost, gdzie istniałaby możliwość przesiadki do 4 linii S-Bahn Ren-Men oraz lepsze połączenia autobusowe. Plany te napotykają na niechęć ze strony Deutsche Bahn, gdyż Offenbach z racji swego położenia, ma dogodne i szybkie połączenia lokalne (S-Bahn, tramwaj, autobus, pociągi regionalne) z frankfurckim dworcem głównym, jak i z dworcem Südbahnhof.