Twente

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy regionu w Holandii. Zobacz też: Twente – rasa kur.
Zakole rzeki Dinkel
Sekwoja w parku Ledeboer w Enschede
Budynek "Cubicus" Uniwersytetu w Twente

Twente (dawniej Twenthe) jest nieoficjalnym administracyjnie regionem we wschodniej Holandii, obejmującym najbardziej zurbanizowaną, wschodnią część prowincji Overijssel.

Przybliżone, umowne granice regionu to:

Powstanie i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Trzy największe miasta Twente to Enschede, Hengelo oraz Almelo, które rozwinęły się w XIX wieku. Największym impulsem do tego rozwoju był rozkwit przemysłu tekstylnego, a rozwój kolei żelaznych w tym samym czasie wzmocnił dominującą rolę miast w regionie Twente. W Hengelo dominował przemysł maszynowy. Choć przemysł tekstylny odgrywał dominującą rolę w historii rozwoju gospodarczego regionu, jego dzisiejszy wpływ na lokalną gospodarkę jest minimalny.

Region Twente posiada własne lotnisko, Enschede Airport Twente. W połowie drogi pomiędzy Enschede i Hengelo znajduje się Uniwersytet w Twente, słynący z wysokiego poziomu nauk technicznych.

Krajobraz[edytuj | edytuj kod]

Poza miastami, Twente jest regionem z ważnymi rezerwatami przyrody, takimi jak Lutterzand czy meandry rzeki Dinkel. Twente jest podzielone z północy na południe pasmem wzgórz. Jego najwyższym wzniesieniem jest Tankenberg koło miejscowości Oldenzaal. Koło Ootmarsum znajdują się malowniczo położone miasteczka, np. Tubbergen.

Folklor[edytuj | edytuj kod]

Wiele tradycyjnych zwyczajów zachowało się w Twente, takich jak granie na rogu w środku zimy (midwinterhoorn) czy Wielkanocne ogniska. Hymn Twente Twents Volklied wychwala te zwyczaje, tak jak przemysł tekstylny oraz lokalną społeczność. W Oldenzaal, który tak jak całe północne Twente jest katolickie, obchodzi się bardzo głośno karnawał.

Dialekt[edytuj | edytuj kod]

Lokalny język twents, będący dialektem dolnosaksońskiego, wraz z fryzyjskim oraz limburgskim jest jednym z trzech języków regionalnych Holandii. Twents jest używany w całym regionie, jednak dialekty różnią się dość wyraźnie nawet pomiędzy sąsiednimi miejscowościami.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Osiem miejscowości w Twente ma prawa miejskie: Almelo, Enschede, Oldenzaal, Ootmarsum, Goor, Rijssen, Diepenheim oraz Delden.

Albergen -- Almelo -- Beuningen -- Boekelo -- Borne -- Bornerbroek -- Breklenkamp -- Buurse -- Daarle -- Delden -- De Lutte -- Den Ham -- Denekamp -- Deurningen -- Diepenheim -- Enschede -- Enter -- Fleringen -- Glanerbrug -- Goor -- Haaksbergen -- Hellendoorn--Hengelo -- Lattrop -- Lonneker -- Losser -- Mander -- Markelo -- Nijverdal--Oldenzaal -- Ootmarsum -- Overdinkel -- Rijssen -- Rossum -- Saasveld -- Tilligte -- Tubbergen -- Twekkelo -- Usselo -- Vasse -- Vriezenveen -- Vroomshoop -- Weerselo -- Wierden -- Zenderen