Przejdź do zawartości

Tydzień Miłosierdzia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tydzień Miłosierdzia
Dzień

tydzień od Święta Miłosierdzia (dawniej tydzień od 1. niedzieli października)

Państwa

 Polska

Typ święta

kościelne

Religie

katolicyzm

Znaczenie

szerzenie miłosierdzia

Podobne święta

Niedziela Miłosierdzia Bożego

Tydzień Miłosierdzia – obchodzony corocznie w Kościele katolickim w Polsce tydzień głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia, od 2013 roku rozpoczynający się w Święto Miłosierdzia, czyli drugą niedzielę po Wielkanocy. Dawniej obchodzony w pierwszym tygodniu października. Co roku przebiega pod innym hasłem, podkreślającym któryś z wielu wymiarów działalności charytatywnej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

23 lutego 1937 podczas pierwszego ogólnopolskiego zjazdu dyrektorów diecezjalnych Caritas postanowiono zorganizować Dni Miłosierdzia[1]. W tym samym roku odbył się pierwszy Tydzień Miłosierdzia pod hasłem Nieśmy pomoc najbiedniejszym[2]. Do II wojny światowej obchody Tygodnia Miłosierdzia oprócz środowisk religijnych zaangażowane były także władze państwowe i lokalne oraz media. W trakcie Dni Miłosierdzia zbierano fundusze na pomoc potrzebującym. Obchody wznowiono w 1945 roku i odtąd są one nieprzerwanie organizowane w Kościele[1].

Obchody

[edytuj | edytuj kod]

Obchodzony Tydzień Miłosierdzia ma zawsze dwa wymiary. Pierwszy to modlitwa i apostolstwo miłosierdzia. Druga płaszczyzna działań ma wymiar konkretnego czynu miłosierdzia. W wielu diecezjach odbywa się zbiórka pieniędzy podczas Mszy św. Ofiary składane w tym dniu diecezjalne Caritas wykorzystują w ciągu roku na pomoc bezdomnym, chorym, dzieciom z ubogich rodzin.

Celem Tygodnia jest głównie budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Co roku w przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny Parafialne Oddziały Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Tydzień Miłosierdzia [online], brewiarz.pl, 6 kwietnia 2013 [dostęp 2024-04-11] (pol.).
  2. Jan Nowak, Książę kardynał Adam Stefan Sapieha jako apostoł miłosierdzia w naszej ojczyźnie, „Polonia Sacra”, 2, 2014, s. 181.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]