Uładzimir Kołas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uładzimir Kołas (biał. Уладзімір Колас[1]; ur. 1951 w Mińsku) – białoruski nauczyciel, reżyser i działacz społeczny, od 2003 przewodniczący Rady Białoruskiej Inteligencji.

W 1973 roku ukończył Instytut Języków Obcych w Mińsku, później kształcił się na Wyższych Kursach Scenarzystów i Reżyserów Kina Państwowego ZSRR (1974–1979). Pracował jako reżyer Biełarusfilmu, był również szefem Białoruskiego Centrum Humanistyczno-Oświatowego Ministerstwa Edukacji Białoruskiej SRR. W 1998 roku został dyrektorem Narodowego Liceum Humanistycznego im. Jakuba Kołasa w Mińsku, które pięć lat później zostało zlikwidowane przez władze białoruskie. Od 2003 roku stoi na czele Rady Inteligencji Białoruskiej. W 2008 roku reżyserował film "Galeria Ady" poświęcony Adzie Rajczonak, białoruskiej nauczycielce i założycielce Muzeum Jazepa Drazdawicza w Hermanowiczach na Szarkowszczyźnie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Уладзімер Колас (czyt. Uładzimier Kołas).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]