UMTS850

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

UMTS850 – standard UMTS w którym transmisja mowy i danych może odbywać się w paśmie częstotliwości 824 – 894 MHz, pierwotnie przewidzianym dla systemów GSM850.

W listopadzie 2012 usługi w tym standardzie były oferowane w 3 sieciach: w dwóch należących do australijskich operatorów Telstra i Vodafone Hutchison Australia oraz w sieci nowozelandzkiego Telecom New Zealand[1].

Używane częstotliwości[edytuj | edytuj kod]

Standard UMTS przewiduje dwa tryby przesyłania danych pomiędzy terminalem a stacją bazową. W trybie FDD do transmisji we wspólnym kanale transmisyjnym definiowane są dwa zakresy częstotliwości. Jeden używany jest przez terminale do transmisji w stronę stacji bazowej, drugi używane jest przez stację bazową do transmisji odbieranych przez terminale. W trybie TDD definiowany jest jeden zakres częstotliwości na bazie którego przeprowadzana jest transmisja. W krótkich odstępach czasu zmienia się jej nadawca, w poszczególnych szczelinach czasowych może być to stacja bazowa lub terminale.

Spektrum zdefiniowane dla potrzeb UMTS850, obejmuje tylko częstotliwości, które będą wykorzystywane w trybie FDD (za pomocą technologii WCDMA):

  • 824 MHz do 849 MHz jako uplink, czyli częstotliwości na których telefony komórkowe nadają sygnał odbierany przez stacje bazowe.
  • 869 MHz do 894 MHz jako downlink , czyli częstotliwości na których stacje bazowe nadają sygnał odbierany przez telefony komórkowe.

Okazuje się, że dzięki odpowiedniemu planowaniu zasobów radiowych sieci oparte na standardzie UMTS850 mogą w zdefiniowanym dla niego zakresie częstotliwości wspołdziałać z innymi sieciami (oczywiście operując na rozdzielnych pasmach). Na przykład australijski operator Telstra w okresie przejściowym w zakresie zdefiniowanym dla UMTS850 miał uruchomione aż trzy sieci w standardach UMTS850, GSM900 i CDMA2000[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

UMTS900, UMTS2100

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UMTS900 Global Status. GSM/3G Market/Technology Update. November 20, 2012. Raport przygotowany przez Global mobile Suppliers Association
  2. Stay Connected. The Radio Frequency System Bulletin. 2nd quarter 2007

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Specyfikacja 3GPP TS 25.104 Base Station (BS) radio transmission and reception (FDD). Rozdział 5.2 "Frequency Bands"
  • Specyfikacja 3GPP TS 25.105 Base Station (BS) radio transmission and reception (TDD). Rozdział 5.2 "Frequency Bands"
  • UMTS900 Global Status. GSM/3G Market/Technology Update. November 20, 2012. Raport przygotowany przez Global mobile Suppliers Association

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]