Ugrofińska wampirzyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ugrofińska wampirzyca
Finnugor vámpír
Autor

Noémi Szécsi

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Węgry

Język

węgierski

Data wydania

2002

Wydawca

JAK-Kijárat

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2005

Wydawca

Wydawnictwo Czarne

Przekład

Justyna Goszczyńska

Ugrofińska wampirzyca (węg. Finnugor vámpír) – powieść wydana w 2002 roku, węgierskiej pisarki Noémi Szécsi. Debiut literacki będący błyskotliwą refleksją o współczesnym świecie, mentalności Węgrów i ich codziennym życiu[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Ugrofińska wampirzyca to opowieść młodej wampirzycy, Jerne Volta-Amperé, która mieszka z nieżyjącą od ponad 200 lat babką, również wampirzycą, na poddaszu budapeszteńskiej kamienicy. Kobietom towarzyszy stado spasionych szczurów, które babka karmi odżywkami dla kotów[2]. Dziewczyna początkowo stara się prowadzić normalne życie, zatrudnia się w wydawnictwie, mając nadzieję, że w ten sposób uda jej się wydać swoje teksty. Wszystko zmienia się gdy sama zostaje ukąszona i staje się wampirem[3].

Jerne ma trudności z przystosowaniem się do wampirzych obyczajów i stara się podążać własną drogą, czym doprowadza do rozpaczy swoją apodyktyczną, sypiającą w trumnie i kąpiącą się we krwi babkę[1]. Najchętniej zajmuje się pisaniem bajek o zwierzętach i marzy o wydaniu własnej książki. Pisanie jest dla niej formą terapii i autorefleksji. To czynność, jakiej oddaje się z pełną pasją i zaangażowaniem[4]. W międzyczasie snuje ciekawe, błyskotliwe refleksje o współczesnym świecie, mentalności Węgrów i ich codziennym życiu[5]. Liczne nawiązania do węgierskiej kultury i historii przedstawione są często w krzywym zwierciadle[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 10 węgierskich powieści. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. [dostęp 2019-05-30].
  2. Ugrofińska wampirzyca Noémi Szécsi. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].
  3. a b Olga Groszek: Ugrofińska wampirzyca. Magyazyn.pl. [dostęp 2019-05-30].
  4. Jarosław Czechowicz: "Ugrofińska wampirzyca" Noemi Szecsi. Krytycznym Okiem. [dostęp 2019-05-30].
  5. Ugrofińska wampirzyca. Wydawnictwo Czarne. [dostęp 2019-05-30].