Ukrytek mauretański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukrytek mauretański
Tenebroides mauritanicus[1]
Linnaeus , 1758
Ukrytek mauretański
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina Trogossitidae
Podrodzina Trogossitinae
Rodzaj Tenebroides
Gatunek T. mauritanicus

Ukrytek mauretański[2] (Tenebroides mauritanicus) – gatunek chrząszcza z rodziny Trogossitidae i podrodziny Trogossitinae.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Osiąga od 6 do 11 mm długości ciała. Ubarwiony brunatno. Głowa i przedplecze nieco błyszczące, bardzo delikatnie mikrosiateczkowane. Głowa skąpo punktowana, o płaskich oczach i czułkach zwieńczonych słabo odgraniczoną, trójczłonową buławką. Przedplecze o przednich i tylnych kątach ostrych, grubo po bokach, a słabo pośrodku punktowane. Przez jego środek często biegnie gładka smuga. Pokrywy z siedmioma rzędami, w których punkty spłycają się i zanikają ku końcowi. Siódmy rząd kończy się na wysokości guza barkowego[3].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek synantropijny, spotykany na osiedlach ludzkich, magazynach zboża, składach produktów żywnościowych, piekarniach, młynach i mieszkaniach, a ponadto podawany z gniazd bocianich i gołębników. Cykl rozwojowy trwa od około 40 do nawet 1200 dni, w zależności od temperatury. W ciągu kilku miesięcy samica składa do 1200 jaj, z których, w 20 °C, po 10 dniach lęgną się larwy. Żerują one na ziarnach zbóż, liniejąc zazwyczaj 3-4 razy, choć liczba linień może się zwiększyć kilkukrotnie gdy cykl życiowy się przedłuża. Komory poczwarkowe budują poza żerowiskami, w miękkim drewnie i zakamarkach[4].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek kosmopolityczny. W Europie sięga na północ do Karelii, środkowej Fennoskandii i południa Szkocji[4]. W Polsce na terenie całego kraju[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tenebroides mauritanicus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ukrytek mauretański. Encyklopedia PWN. [dostęp 2012-04-13].
  3. a b Lech Borowiec: Klucze do oznaczania owadów Polski Część XIX Chrząszcze – Coleoptera z. 60 Pawężnikowate – Peltidae. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 1983, s. 10-11.
  4. a b T. mauritanicus na Coleoptera Poloniae. [dostęp 2014-07-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]