Ulla Dahlerup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ulla Dahlerup
Data i miejsce urodzenia

21 marca 1942
Testrup

Zawód, zajęcie

pisarka, dziennikarka

Partia

Duńska Partia Ludowa

Ulla Dahlerup (ur. 21 marca 1942 w Testrup) – duńska nowelistka, powieściopisarka, dziennikarka. Polityk Duńskiej Partii Ludowej, działaczka kobieca.

Życiorys i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 21 marca 1942 w Testrup w Jutlandii[1]. Jej rodzice, dyrektor liceum Erik Dahlerup i docent Elin Høgsbro Appel, byli nauczycielami. Jej siostrą jest Drude Dahlerup, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Brała aktywny udział w ruchu emancypacyjnym kobiet zwanym w Danii Rødstrømper. Debiutowała w 1961 konwencjonalną realistyczną powieścią Żar w popiele, jednak popularność i uznanie przyniósł jej dopiero tom nowel Zagroda świętego Jørgena (1969) wykazujących się dojrzałością artystyczną oraz agresywnym spojrzeniem autorki na rzeczywistość[1].

W latach 70. była też zaangażowana w ruch kobiecy Rødstrømpebevægelsen, który walczył m.in. o równość kobiet w kwestii zarobków. W 1979 roku zerwała powiązania z tym ruchem, twierdząc, że był on zbyt marksistowski.

Problematykę emancypacji kobiet podjęła w powieści Siostry (1979). W 1985 opublikowała sztukę teatralną zatytułowaną W co się bawić[1].

W swoich utworach ukazuje współczesną Danię, poprzez pryzmat spraw codziennych przedstawia charakterystyczne dla Zachodu społeczności oraz wydarzenia ostatnich lat i nastroje. Jest reprezentowana w antologiach opowiadań duńskich[1].

Jest członkinią Duńskiej Partii Ludowej, z jej ramienia znalazła się na drugim miejscu na liście do Parlamentu Europejskiego, nie została jednak wybrana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zenon Ciesielski (red.): Słownik pisarzy skandynawskich. Warszawa: PWN, 1991, s. 35–36.