Umhlanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Umhlanga
Princess Swaziland 013.jpg
Księżniczka Sikhanyiso Dlamini na ceremonii Tańca Trzcin w 2006 roku.
Dzień w sierpniu lub na początku września
Kraje  Suazi
Inne nazwy Taniec Trzcin

Umhlanga lub Taniec Trzcin - święto odbywające się corocznie w sierpniu lub na początku września w Suazi. Dziesiątki tysięcy młodych, niezamężnych dziewcząt z całego królestwa przynoszą świeżo ściętą trzcinę aby złożyć hołd Królowej Matce (Indlovukazi)[1].

Obchody[edytuj | edytuj kod]

Święto trwa osiem dni, pierwszego kobiety przybywają grupami do królewskiej wioski Ludzidzini. W czasie trzech kolejnych dni są dzielone na dwie grupy wiekowe - starszą (14-22 lata) i młodszą (8-13 lat). Następnie udają się na odległe o kilkanaście kilometrów pola trzciny, gdzie każda z kobiet ścina długim nożem 10-20 roślin, związuje i przynosi do Ludzidzini. Piąty dzień to czas przygotowania kostiumów tanecznych i dekoracji włosów. Szóstego i siódmego dnia kobiety wchodzą na arenę w grupach, z których każda tańczy i śpiewa inną pieśń. Ostatniego, ósmego dnia król rozkazuje ubić kilkadziesiąt krów, kobiety dzielą się mięsem i wracają do domów[2].

Król Suazi Mswati III ma prawo wybrać spośród uczestniczek swoją nową małżonkę[3].

Członkinie rodziny królewskiej wplatają we włosy czerwone pióra. Wiele z dziewcząt niesie pochodnie, oznacza to, że zbierały trzcinę w nocy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Umhlanga Reed Dance (ang.). [dostęp 2011-01-03].
  2. Richard M. Patricks: Cultural Resources - Swazi Culture -The Umhlanga or Reed Dance (ang.). 2000-07. [dostęp 2011-01-03].
  3. Sebastien Berger: Swaziland King has eyes for 14th wife (ang.). 2007-09-03. [dostęp 2011-01-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]