Umowa na czas określony
Umowa na czas określony – jeden z rodzajów umów o pracę zawieranych między pracownikiem a pracodawcą; należy do najpopularniejszych umów terminowych uregulowanych w Kodeksie pracy.
Strony zawierają umowę o pracę na czas określony, gdy zamierzają pozostawać w stosunku pracy przez z góry określony czas. Umowa o pracę na czas określony najczęściej jest zawierana w celu[1]:
- zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- wykonywania pracy o charakterze dorywczym,
- wykonywania pracy o charakterze sezonowym,
- wykonywania zadań realizowanych cyklicznie.
Powyższych ograniczeń w zakresie liczenia terminów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy; w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; w celu wykonywania pracy przez okres kadencji; w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. Oznacza to, że zawarcie jednej z wyżej wymienionych umów może nastąpić tylko wtedy, gdy spełnione są łącznie obie te przesłanki[2].
Oznaczenie czasu trwania umowy może nastąpić poprzez wskazanie:
- konkretnej daty kalendarzowej, z której nadejściem umowa się rozwiąże, np. 1 lutego 2021 r.,
- zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie umowy, zdarzenie to musi być pewne, a czas jego nadejścia wiadomy lub przewidywalny, np. sezon wczasowy, sezon grzewczy.
Termin końcowy umowy o pracę na czas określony powinien być wyraźnie oznaczony. Nie jest dopuszczalne dalsze zatrudnianie danej osoby na podstawie tej umowy, gdy okres zatrudnienia (także łączny w przypadku kilku umów) na jej podstawie przekroczy 33 miesiące[3]. Nie można zawrzeć więcej niż 3 takich umów. Powyższe zakazy nie odnoszą się do zatrudnienia na okres zastępstwa czy prac o charakterze dorywczym bądź sezonowym[4]. Skutkiem przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego zatrudnienia terminowego jest automatyczne nawiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony[5].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Umowa o pracę na czas określony [online], www.infor.pl [dostęp 2021-02-01] (ang.).
- ↑ UMOWA O PRACĘ [online], prawawpracy.pl [dostęp 2021-02-01] .
- ↑ Janusz Wiśniewski , Kilka refleksji dotyczących umowy o pracę na czas określony, „Studia Prawnoustrojowe” (42), 2019, s. 33–44, DOI: 10.31648/sp.5027, ISSN 1644-0412 [dostęp 2021-02-01] .
- ↑ Krzysztof W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Wolters Kluwer Polska, 2018 .
- ↑ Umowa o pracę na czas określony – obowiązujące limity [online], Poradnik Pracownika [dostęp 2021-02-01] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- PRAWO PRACY 2008, Warszawa 2008.
- Krzysztof W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Wolters Kluwer Polska, 2018 .