United Football League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
United Football League
Państwo  Stany Zjednoczone
Dyscyplina futbol amerykański
Data założenia 2007
Data rozwiązania 2012
Prezes Michael L. Huyghue
Partner TV HDNet, Versus
Rozgrywki
Liczba drużyn 4
Zwycięzcy
Ostatni zwycięzca Virginia Destroyers
Strona internetowa

United Football League (skrót: UFL, Zjednoczona Liga Futbolowa) – nieistniejąca już zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona początkowo z 5 zespołów. Liga powstała w roku 2007, jednak swój pierwszy sezon rozegrała w 2009 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

UFL powstała w celu zapewnienia mieszkańcom mniejszych miast możliwości oglądania zawodowego futbolu amerykańskiego na żywo. Podczas gdy główny konkurent w postaci National Football League działa głównie w obszarach metropolitalnych liczących ponad milion mieszkańców. Według UFL w Stanach Zjednoczonych jest około 21 mniejszych miast, gdzie profesjonalne drużyny futbolu amerykańskiego mogą działać efektywnie. W 2012 roku ligę rozwiązano.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do innych lig w USA, kolejki ligi UFL rozgrywane są także w środku tygodnia. Sezon składający się z dziesięciu rund rozpoczyna się w połowie września i kończy pod koniec listopada. Finał nazywany jest UFL Championship Game.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

W lidze UFL grają 4 zespoły. W sezonie 2011 drużyna Florida Tuskers została przeniesiona do Wirginii i zmieniła nazwę na Virginia Destroyers.

Finały[edytuj | edytuj kod]

Dwie najlepsze drużyny sezonu regularnego grają w finale o William Hambrecht Trophy, nazwane na cześć współzałożyciela UFL [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. New William Hambrecht Trophy (ang.). ufl-football.com. [dostęp 24 listopada 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona