United Football League

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
United Football League
Państwo  Stany Zjednoczone
Dyscyplina futbol amerykański
Data założenia 2007
Data rozwiązania 2012
Prezes Michael L. Huyghue
Partner TV HDNet, Versus
Rozgrywki
Liczba drużyn 4
Zwycięzcy
Ostatni zwycięzca Virginia Destroyers
Strona internetowa

United Football League (skrót: UFL, Zjednoczona Liga Futbolowa) – nieistniejąca już zawodowa liga futbolu amerykańskiego, złożona początkowo z 5 zespołów. Liga powstała w roku 2007, jednak swój pierwszy sezon rozegrała w 2009 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

UFL powstała w celu zapewnienia mieszkańcom mniejszych miast możliwości oglądania zawodowego futbolu amerykańskiego na żywo. Podczas gdy główny konkurent w postaci National Football League działa głównie w obszarach metropolitalnych liczących ponad milion mieszkańców. Według UFL w Stanach Zjednoczonych jest około 21 mniejszych miast, gdzie profesjonalne drużyny futbolu amerykańskiego mogą działać efektywnie. W 2012 roku ligę rozwiązano.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do innych lig w USA, kolejki ligi UFL rozgrywane są także w środku tygodnia. Sezon składający się z dziesięciu rund rozpoczyna się w połowie września i kończy pod koniec listopada. Finał nazywany jest UFL Championship Game.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

W lidze UFL grają 4 zespoły. W sezonie 2011 drużyna Florida Tuskers została przeniesiona do Wirginii i zmieniła nazwę na Virginia Destroyers.

Finały[edytuj | edytuj kod]

Dwie najlepsze drużyny sezonu regularnego grają w finale o William Hambrecht Trophy, nazwane na cześć współzałożyciela UFL [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. New William Hambrecht Trophy (ang.). ufl-football.com. [dostęp 24 listopada 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona