Hampton Roads

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hampton Roads
Hampton Roads z kosmosu
Hampton Roads z kosmosu
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia
Lokalizacja Ocean Atlantycki
Zatoka Chesapeake
Wymiary 68 × 34 km
Cieki wodne uchodzące James, Elizabeth, Nansemond, Warwick
Miejscowości nadbrzeżne Virginia Beach, Norfolk, Chesapeake
Położenie na mapie Wirginii
Mapa lokalizacyjna Wirginii
Hampton Roads
Hampton Roads
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Hampton Roads
Hampton Roads
Ziemia36°58′N 76°22′W/36,966667 -76,366667
Mapa z 1859 roku
Mapa z 1859 roku

Hampton Roads – obszerny akwen będący rozwinięciem estuarium rzeki Jamesa, do którego uchodzą także rzeki Elizabeth, Nansemond, Warwick i liczne pomniejsze cieki wodne tuż przed ujściem do zatoki Chesapeake otwierającej się w tym miejscu na Atlantyk. Nazwą tą obejmuje się zarówno sam zbiornik wodny, jak i cały, gęsto zaludniony region.

Hampton Roads, nazywane powszechnie "portem" lub "zatoką", są w rzeczywistości wielkim, niezamarzającym przez okrągły rok kotwicowiskiem, gdzie powstały największe miasta regionu z Norfolk, Virginia Beach, Hampton i Newport News. Ze względu na sprzyjające warunki wybrzeża Hampton Roads wykorzystywane są przez porty i stocznie US Navy. Mieszczą się tu także bazy lotnictwa i wojsk lądowych oraz NASA.

Tereny wokół Hampton Roads wykorzystywane były od zarania kolonizacji angielskiej w Ameryce. Niedaleko stąd, nad brzegiem rzeki Jamesa, powstała w roku 1607 pierwsza stała osada angielska Jamestown, tu też powstawały zaczątki przemysłu stoczniowego i żeglugi, a w latach amerykańskiej wojny rewolucyjnej i wojny secesyjnej toczyły się najzaciętsze boje na lądzie i morzu. 8-9 marca 1862 rozegrała się tam bitwa w zatoce Hampton Roads, będąca pierwszym starciem okrętów pancernych w historii.