Przejdź do zawartości

Värmland (kraina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Värmland
Prowincja historyczna
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Szwecja

Kraj

Svealand

Powierzchnia

18 204 km²

Populacja (2013)
• liczba ludności


312 110[1]

• gęstość

17,1 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
59°40′N 13°00′E/59,666667 13,000000

Värmland, Wermelandia – historyczna prowincja w środkowej Szwecji, pierwotnie część kraju Götaland, od roku 1815 w kraju Svealand. Graniczy z Norwegią oraz ze szwedzkimi prowincjami: Västergötland, Dalsland, Dalarna, Västmanland i Närke.

Tradycyjne prowincje Szwecji nie pełnią administracyjnych czy politycznych funkcji. W większości obszar prowincji wchodzi w skład regionu Värmland, z wyjątkiem niewielkich fragmentów na wschodzie i południu, które należą odpowiednio do regionów Örebro oraz Västra Götaland.

Nazwa Värmlandu wiąże się z nazwą jeziora Värmeln(inne języki) i pochodzi od dawnej nazwy przepływającej przez nie rzeki *Værma (rzeka „ciepła”), dziś znanej jako Borgviksälven(inne języki), która wpływa do Wener, największego jeziora Szwecji[2]. Nazwa Värmland oznacza krainę ludzi żyjących nad rzeką Værma.

Na terenie prowincji zachowały się kurhany i znaleziska archeologiczne z wczesnego średniowiecza. Jak podaje historyk i poeta Snorri Sturluson w dziele Heimskringla, do Värmlandu uciekł król Olof Trätälja z dynastii Ynglingów (VII/VIII w.). Za nim przybyć miało tam wielu Szwedów, którzy uciekali przed okrutnymi rządami Ivara Vidfadme ("Podróżnika"). Według sag, nadmiar osadników w Värmlandzie spowodował głód, za który oskarżono Olofa. Król został złożony Odynowi na ofiarę, a władzę przejął jego syn Ingjald. Drugi syn Olofa, Halvdan, został królem w Norwegii i wówczas Värmland związał się z Norwegią.

Książęta Värmland

[edytuj | edytuj kod]

Od 1772 roku, książęta (od 1980 również księżniczki) Szwecji otrzymują tytuł księcia szwedzkiej prowincji:

  • Karol Adolf, książę Värmland (1798);
  • Gustaw V (od urodzenia w 1858 aż do wstąpienia na tron w 1907);
  • Karol Filip, książę Värmland (1979–);

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]