Val Valentino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Val Valentino
Val Valentino
Ilustracja
Imię i nazwisko przy narodzeniu Leonard Monatono
Data i miejsce urodzenia 14 czerwca 1956
Los Angeles
Zawód iluzjonista
Strona internetowa

Val Valentino, właściwie Leonard Monatono (ur. 14 czerwca 1956 w Los Angeles) – amerykański iluzjonista, który zyskał sławę dzięki programowi telewizyjnemu Magia bez tajemnic, w którym jako Magik w masce ujawniał sekrety magicznych sztuczek[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Z magią po raz pierwszy zetknął się w wieku pięciu lat, kiedy ojciec pokazał mu sztuczkę z piłką i wazonem. Jako nastolatek działał w Międzynarodowym Programie Świadomości Kulturowej, w którym nie tylko wykonywał magiczne sztuczki, ale także ujawniał ich sekrety, by zachęcić innych do zajęcia się magią[2]. Na przełomie lat 80. i 90. przeniósł się do Las Vegas i zaczął występować w miejscowych kasynach. Pojawił się też w programie The Merv Griffin Show i teledysku Herba Alperta.

Magik w masce[edytuj | edytuj kod]

W latach 1997–1998 jako Magik w masce występował w programie Magia bez tajemnic, w którym ujawniał sekrety zawodowych iluzjonistów. Propozycję tę otrzymał podczas występów w Las Vegas i zgodził się ją przyjąć, gdyż początkowo zamierzał ujawniać jedynie stare sztuczki. Jednakże kiedy program ruszył, odkryte zostały sekrety także nowszych iluzji, a to wywołało kontrowersje wśród wielu magików, którzy obawiali się, że ich występy stracą teraz na atrakcyjności[2]. W ostatnim odcinku programu ujawnił swoją tożsamość wyjaśniając, że czuł potrzebę wyjawienia magicznych sekretów, po to by zainteresować iluzją dzieci. Dodał także, że w tym zawodzie ważniejsze są umiejętności aktorskie magika, niż sam trik.

Kilka lat później telewizja MyNetworkTV rozpoczęła nadawanie nowych odcinków programu, a w rolę Magika w masce ponownie wcielił się Valentino[2].

W 1999 roku pojawił się jako zamaskowany magik w jednym z odcinków serialu Diagnoza morderstwo, a w październiku 2007 roku wydano powieść graficzną, której głównym bohaterem jest Magik w masce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Schneider: Nash unmasks ‘Magician’ (ang.). W: Variety [on-line]. variety.com, 25 marca 2007. [dostęp 2018-01-17].
  2. a b c Official Site Biography (ang.). W: Masked Magician [on-line]. themaskedmagician.com, 11 sierpnia 2006. [dostęp 2018-01-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]