Valentia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Valentia
Ilustracja
Wyspa Valentia
Kontynent

Europa

Państwo

 Irlandia

Akwen

Ocean Atlantycki

Powierzchnia

33 km²

Populacja (2006)
• liczba ludności


~ 650

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Valentia”
Ziemia51°54′N 10°21′W/51,900000 -10,350000
Mapa wyspy
Monument w miejscu zakończenia kabla transatlantyckiego

Valentia (irl. Dairbhre) – wyspa na Oceanie Atlantyckim, leżąca na zachód od półwyspu Iveragh, z którym połączona jest mostem im. Maurice'a O'Neilla. Administracyjnie należy do irlandzkiego regionu Munster, a dokładniej do hrabstwa Kerry. Wyspa ma 11 km długości i średnio 3 km szerokości. Jej najwyższy szczyt, Fogher, osiąga wysokość 268 m n.p.m. Główną miejscowością wyspy jest Knightstown.

Stacja telegraficzna[edytuj | edytuj kod]

Wyspa znana jest jako wschodni punkt końcowy transatlantyckiego kabla telegraficznego, łączącego ją ze wschodnim wybrzeżem Nowej Fundlandii. Pierwszy udany przesył wiadomości z wyspy tą drogą miał miejsce w 1857 roku. Stałe połączenie uruchomione zostało w 1866 i było użytkowane do 1966, kiedy to firma Western Union International zrezygnowała z jego eksploatacji. Obecnie w miejscu dawnej stacji telegraficznej, nazwanym Telegraph Field, znajduje się pamiątkowy monument.

Kamieniołomy[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie eksploatowane kamieniołomy łupków. Tutejszy surowiec wykorzystano m.in. przy budowie gmachu brytyjskiego Parlamentu oraz Opery Paryskiej. Odkryto tu jedne z najstarszych znanych skamieniałych tropów wczesnych tetrapodów – ich wiek ocenia się na podstawie badań radiometrycznych na około 385 mln lat[1].

Infrastruktura i komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na wyspie znajduje się port morski oraz latarnia morska. W północnej części wyspy położony jest ogród z roślinami tropikalnymi, Glanleam House. Na Valentię można się dostać drogą lądową przez most z Portmagee, lub promem z Reenard Point.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I. Stössel. The discovery of a new Devonian tetrapod trackway in SW Ireland. „Journal of the Geological Society”. 152 (2), s. 407–413, 1995. DOI: 10.1144/gsjgs.152.2.0407. (ang.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]