Vannozza Cattanei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vannozza (Vanozza) Cattanei
Giovanna dei Cattanei
Ilustracja
Portret Vannozzy Cattanei
Data urodzenia 1442
Data śmierci 26 listopada 1518

Vannozza (Vanozza) Cattanei (ur. 1442, zm. 26 listopada 1518) –możliwa kochanka kardynała Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI. Na pewno żona jego siostrzeńca Gulliena Ramona Lanzol y de Borja[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodziła najprawdopodobniej z rodziny rzemieślniczej. Zdaniem części badaczy była luksusową kurtyzaną. Pochodziła prawdopodobnie z Walencji lub Mantui. Najprawdopodobniej w 1466 lub 1467 poznała ówczesnego kardynała Rodriga Borgię, z którym nawiązała romans. W 1474 otrzymała od kochanka dom w pobliżu jego pałacu. W listach podpisywała się jako Vannozza Borgia. W tym samym czasie Rodrigo zaaranżował jej małżeństwo z Domenico d'Arignano, wspominanym w źródłach jako urzędnik Kościoła.

Poza pamfletami wymierzonym w osobę papieża nie istniej żadne źródło potwierdzające fakt ich związku seksualnego. W jednej z wersji była matką nepotów Aleksandra VI.

Po śmierci męża Vannozza poślubiła prawdopodobnie Antonia de Brescia. W 1480 trzecim mężem Cattanei został Giorgio della Croce, właściciel winnicy w S. Pietro w Vincoli. Małżeństwa stanowiły jedynie przykrywkę dla romansu Vannozzy i Borgii. Z ich związku pochodziło czworo dzieci:

Vannozza i Rodrigo kilkakrotnie spędzali wspólnie lato w Subiaco, gdzie prawdopodobnie przyszła na świat Lukrecja. Po urodzeniu Jofrè, kardynał porzucił Vannozzę. W 1484 urodziła zmarłego w dzieciństwie syna Ottaviana (Ottavia), pierwsze i jedyne dziecko niepochodzące ze związku z Rodrigiem. W 1486 zmarł mąż Vannozzy, Giorgio i owdowiała Vannozza poślubiła mantuańskiego humanistę i literata Carla Canale.

W 1493 Rodrigo zabronił Vannozzie uczestniczenia w ślubie ich córki Lukrecji. Po rozstaniu z Borgią, kilkakrotnie odwiedziła go w Watykanie. Były kochanek zadbał o jej sytuację materialną. Prowadziła bogatą korespondencję z dziećmi, najbardziej z córką Lukrecją.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. G.J. Mayer, Borgiowie: Historia Nieznana, 2013, ISBN 978-83-89981-62-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]