Vaterland – Tajemnica III Rzeszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vaterland – Tajemnica III Rzeszy
Fatherland
Gatunek

dramat wojenny

Data premiery

26 listopada 1994

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, niemiecki

Czas trwania

106 minut

Reżyseria

Christopher Menaul

Scenariusz

Stanley Weiser, Ron Hutchinson

Muzyka

Gary Chang

Zdjęcia

Peter Sova

Scenografia

Veronica Hadfield

Kostiumy

Barbara Lane

Montaż

Tariq Anwar

Produkcja

Gideon Amir, Ilene Kahn, Frederick Muller, Leo Zisman

Wytwórnia

Eis Film
Home Box Office

Dystrybucja

HBO

Vaterland – Tajemnica III Rzeszy (ang. Fatherland) – amerykański film telewizyjny na podstawie napisanej w 1992 powieści Vaterland angielskiego pisarza i dziennikarza Roberta Harrisa. Zrealizowany został w 1994 w czeskiej Pradze.

Budynek w którym znajduje się filmowa główna kwatera SS, to w rzeczywistości siedziba Radia Wolna Europa/Radia Wolność. Po drugiej stronie ulicy, podczas II wojny światowej mieściła się kwatera Gestapo, sprawującego pieczę nad Protektoratem Czech i Moraw. Albert Speer to prawdziwa postać; masywne budynki powojennego Berlina, które widzimy w filmie stworzono na podstawie jego planów. Także wspominany Joseph P. Kennedy Sr. to postać prawdziwa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film pokazuje alternatywną wersję historii: Hitler zwyciężył w Europie, pokonał także Imperium Brytyjskie zrzucając na Londyn dwie bomby atomowe. Stany Zjednoczone po porażce w Normandii wycofały się z konfliktu w Europie i w ramach odwetu za Pearl Harbor zrzucają latem 1945 bombę atomową na Japonię. Upokorzony generał Eisenhower po powrocie do USA, przechodzi na emeryturę; w 1947 król Edward i królowa Wallis zasiadają na brytyjskim tronie na wygnaniu, a premier Churchill umiera na wygnaniu w Kanadzie w maju 1953. Jedynie na wschodzie Rosjanie prowadzą walki partyzanckie. Świat powoli odradza się z wojennego koszmaru.
Pod koniec lat 50. Hitler zdołał stworzyć iluzję cywilizowanego kraju, jednak w dalszym ciągu istniała bariera – przepływ informacji znajdował się pod ścisłą kontrolą.
Jest rok 1964, w Berlinie – stolicy superimperium Germanii trwają przygotowania do 75 rocznicy urodzin Führera; na uroczystości zaproszony zostaje nowo wybrany prezydent USA – Joseph P. Kennedy Senior, w którym Hitler widzi szansę na odbudowę stosunków dyplomatycznych i stworzenie sojuszu przeciwko wciąż wojującym Rosjanom.
Dziennikarze z całego świata również zostali zaproszeni, by relacjonować to zdarzenie, a także przekazać ludziom obraz „ludzkiej” Germanii. W jednej z grup reporterów znajduje się Charlie Maguire, która zostaje przypadkiem wplątana w intrygę zabójstw politycznych mogących zachwiać planami Führera. Wraz z poznanym SS-Sturmbannführerem Xavierem Märzem, próbuje rozwikłać tytułową tajemnicę III Rzeszy.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Fikcyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Miranda Richardson jako Charlotte „Charlie” Maguire, amerykańska dziennikarka niemieckiego pochodzenia, która przybyła do Berlina na uroczystości urodzin Hitlera. Jej ojcem był pracujący w przedwojennych Niemczech, dyplomata Paul Maguire.
  • Rutger Hauer jako SS-Sturmbannführer Xavier „Xavi” März, pracujący w policji jako śledczy; rozwodnik, ma 10 letniego syna, Piliego, który mieszka z jego byłą żoną Klarą.
  • Rupert Penry-Jones jako kadet-SS Hermann Jost, który przypadkiem jest świadkiem morderstwa Josefa Bühlera.
  • Michael Kitchen jako SS-Untersturmführer Max Jäger, partner Marcha.
  • Clare Higgins jako Klara, była żona Xaviera Märza
  • Jean Marsh jako Anna von Hagen, aktorka i kochanka Frantza Luthera
  • Clive Russell jako Karl Krebs, agent Gestapo
  • Bobby Mason jako Eisler

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]