Vera Nikolić Podrinska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vera Nikolić Podrinska
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1886
Zagrzeb
Data i miejsce śmierci 28 marca 1972
Zagrzeb
Narodowość chorwacka
Alma Mater Akademia Sztuki i Rzemiosła w Zagrzebiu, Académie Julian
Dziedzina sztuki malarstwo

Vera Nikolić Podrinska (ur. 8 czerwca 1886 w Zagrzebiu, zm. 28 marca 1972 tamże) – chorwacka malarka i baronessa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Nikolić Podrinska była córką chorwackiego podbana barona Vladimira Nikolicia i baronessy Elle z domu Scotti. Dzięki majętnej rodzinie, początkowe nauki malarstwa pobierała w domu u prywatnych nauczycieli; z wiekiem zaczęła podróżować, by studiować i zwiedzać najważniejsze galerie[1]. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuki i Rzemiosła (dzisiejsza Akademia Sztuk Plastycznych) w Zagrzebiu i na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu; studia na Académie Julian w Paryżu odbyła pod kierunkiem André Lhote[2]. Jej pierwsza wystawa solowa odbyła się w 1917 roku[1].

Jej malarstwo na początku kariery było realistyczne, po czym rozwinęło się w stronę postimpresjonizmu. Z kolei jej późne prace miały cechy postkubizmu[2]. Tworzyła ilustracje do gazet i czasopism; ilustrowała także książkę podróżniczą Od Zagreba do Bangkoka (Od Zagrzebia do Bangkoku) swojego autorstwa[2].

Po śmierci ojca w 1933 roku, przejęła posiadłość rodzinną w dzielnicy Prekrižje w Zagrzebiu; za jej zarządzanie otrzymała wyróżnienia podczas wystaw rolniczych w okresie przed II wojną światową[1]. W 1939 roku wybudowała willę w Novim Vinodolskim, którą za jej życia odwiedzało wielu znaczących artystów; lokalna ludność nazwała budynek willą Baronessy[2].

W 1944 roku, jej posiadłość przy ulicy Pantovcak 203 w Zagrzebiu została wykorzystana jako obóz jeniecki dla żołnierzy aliantów[3]. Nikolić traktowała więźniów jak gości: żołnierze mieli dostęp do alianckich stacji radiowych, mogli także swobodnie się poruszać[3]. Niektórzy pracowali w winnicy należącej do posiadłości, co było dokumentowane, by po wojnie móc wypłacić należną płacę za wykonanie pracy[3]. Gdy w 1966 roku przyjechała do Stanów Zjednoczonych na wystawę swojego malarstwa, została przywitało w Cleveland przez kilku byłych jeńców[3].

Nikolić Podrinska przez większość swojego życia prowadziła działalność filantropijną, którą zaczęła od swojej pierwszej wystawy w 1917 roku, gdy dochód ze sprzedaży prac przekazała na dzieci osierocone podczas wojny[1]. Była także mecenasem młodych artystów, takich jak Kamilo Tompa i Leo Junek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Vera Nikolić Podrinska, Donacija dr. Josip Kovaèiæ [dostęp 2019-03-24] (ang.).
  2. a b c d Vera Nikolić-Podrinska, Narodni muzej i galerija Novi Vinodolski [dostęp 2019-03-24] (ang.).
  3. a b c d Croatia Myth&Reality;: The Croatians executed dozens of American airmen, web.archive.org, 5 lipca 2008 [dostęp 2019-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-05].