Académie Julian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zajęcia w Académie Julian (mal.Marija Baszkircewa, 1881)

Académie Julian (IPA /akademi ʒyljɑ̃/) – prywatna szkoła malarska, założona w 1860 w Paryżu przez Rodolphe'a Juliana.

Z akademickim programem kształcenia stanowiła przygotowanie do Ecole des Beaux-Arts. W 1968 roku Académie Julian została zintegrowana z École Supérieure d'Arts Graphiques – Penninghen[potrzebny przypis].

W przeciwieństwie do École nationale supérieure des beaux-arts, w Académie Julian umożliwiono studiowanie sztuki kobietom oraz pracę z nagimi modelami. Początkowo zajęcia były koedukacyjne, potem rozdzielono mężczyzn i kobiety. Szkoła zyskała znaczną popularność wśród Francuzów i obcokrajowców, głównie Amerykanów; wśród absolwentów byli twórcy nabizmu. Dzięki tej różnorodności panowała duża swoboda artystyczna.

W ciągu trzydziestu lat (od 1880 do wybuchu I wojny światowej) przez szkołę przewinęło się około trzydziestu Polaków, w tym około dwadzieścia kobiet. Pierwszą przyjętą była Zofia Stankiewicz w 1880, dwa lata później dołączyły Anna Bilińska i Tola Certowiczówna. Kobiety były zachęcane do braniu udziału w szkolnych konkursach[1].

Wybrani studenci i wykładowcy[2][3][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Choć kobiety mogły ubiegać się o Prix de Rome dopiero od 1903 roku, były one zachęcane już wcześniej do udziału w szkolnych konkursach. Celem Juliana było bowiem przygotowanie ich do rywalizacji, jaka panowała w zawodzie artysty, wyrobienie w nich pewności siebie i podejścia, które pozwoliłoby im w przyszłości stawić czoła trudnościom i przeciwnościom artystycznego losu.” (Ewa Bobrowska: Emancypantki? Artystki polskie w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku, dz. cyt., s. 15).
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq Lista uczniów, Académie Julian, oneartyminute.com [dostęp 2020-04-14].
  3. a b c d e f g h i j k l Ewa Bobrowska, Emancypantki? Artystki polskie w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]