Vinjevatn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vinjevatn
Położenie
Państwo

 Norwegia

Lokalizacja

Telemark

Miejscowości nadbrzeżne

Vinje

Wysokość lustra

465,5–462 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

3,23 km²

Głębokość
• średnia
• maksymalna


7 m
35,5 m

Objętość

11,2 mln m³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Smørkleppåi

Rzeki wypływające

Vinjeåi

Położenie na mapie Telemarku
Mapa konturowa Telemarku, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Vinjevatn”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Vinjevatn”
Ziemia59°36′12″N 7°51′55″E/59,603333 7,865278

Vinjevatn – jezioro w gminie Vinje w regionie administracyjnym Telemark w Norwegii.

Jezioro należy do rozległego systemu wodnego dorzecza rzeki Skien. Ma nieregularny kształt, znacznie wydłużony w osi pn.-zach. - pd.-wsch.

Naturalny dopływ wód do jeziora zapewnia rzeka Smørkleppåi, wpadająca do niego od pn.-zach. Odpływ wód zapewnia rzeka Vinjeåi, uchodząca z jeziora w jego pd.-wsch. krańcu i wpadająca w Åmot do rzeki Tokke.

Vinjevatn stanowi ważny zbiornik buforowy, niezbędny dla funkcjonowania sąsiednich elektrowni wodnych. Jest zasilane wodą zrzucaną przez elektrownię wodną Vinje, pochodzącą z jeziora Totak, samo zaś stanowi zbiornik górny wody, napędzającej elektrownię wodną Tokke. Z tych powodów wysokość lustra wody w jeziorze waha się w granicach od 462 do 465,5 m n.p.m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]