Przejdź do zawartości

Vosgesopterum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vosgesopterum
Aristov, Grauvogel-Stamm et Marchal-Papier, 2011
Okres istnienia: trias środkowy
247.2/237
247.2/237
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Infragromada

nowoskrzydłe

Rząd

świerszczokaraczany

Rodzina

Blattogryllidae

Rodzaj

Vosgesopterum

Typ nomenklatoryczny

Vosgesopterum arzvillerensis Aristov, Grauvogel-Stamm et Marchal-Papier, 2011

Vosgesopterum – wymarły rodzaj owadów z rzędu świerszczokaraczanów i rodziny Blattogryllidae, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Vosgesopterum arzvillerensis.

Rodzaj i gatunek typowy opisali w 2011 Danił Aristow, Léa Grauvogel-Stamm i Francine Marchal-Papier. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej skamieniałości pochodzącej z piętra anizyku w triasie, odnalezionej w Arzviller, na terenie francuskich Wogezów[1].

Owad ten miał przednie skrzydło długości 11 mm, o wypukłym przednim brzegu, lekko spiczastym wierzchołku i polu kostalnym na wysokości nasady sektora radialnego tak szerokim jak pole subkostalne. Sektor radialny miał początek w dosiebnej ćwiartce skrzydła i zlewał się z przednią żyłką medialną na odcinku wyposażonym w pięć odgałęzień. Żyłka subkostalna sięgała za środek długości skrzydła. Wierzchołek żyłki radialnej był esowaty. Tylna żyłka radialna i pierwsza żyłka analna były nierozgałęzione, a pierwsza odnoga przedniej żyłki kubitalnej miała jedno krótkie rozwidlenie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b D.S. Aristov, L. Grauvogel-Stamm, F. Marchal-Papier. New grylloblattid insects (Insecta: Grylloblattida) from the Grès à Voltzia of the Vosges (Middle Triassic of France). „Paleontological Journal”. 45, s. 159-166, 2011.