Vrícke sedlo (950 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vrícke sedlo (950 m) – przełęcz w głównym grzbiecie zachodniej (tw. Luczańskiej) części Małej Fatry w Karpatach Zachodnich na Słowacji. Nazwa pochodzi od wsi Vrícko u południowych stóp przełęczy.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży w południowej części wspomnianej Luczańskiej Małej Fatry, pomiędzy szczytami Ostrá skala (1220 m) na pd.-zach. a Koziarsky vrch (1019 m) na pn.-wsch. W kierunku południowym spod przełęczy opada dolinka jednego z drobnych potoków, należących do dorzecza Vrícy płynącej Doliną Klasztorską. W kierunku północnym opada jedno z dwóch odgałęzień Širokej doliny, uchodzącej do Doliny Rajeckoleśniańskiej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Vrícke sedlo jest najniższą przełęczą w całym głównym grzbiecie Luczańskiej Małej Fatry od Kľaku na południu po Minčol na północy. Jej szerokie siodło stanowi wygodne przejście z Doliny Klasztorskiej do Doliny Rajeckoleśniańskiej. Przełęcz zarośnięta jest lasem, jedynie w samym siodle utworzyła się niewielka polanka, na której stoi stary krzyż oraz drogowskaz turystyczny. Na północnym skłonie przełęczy (po stronie Dol. Rajeckoleśniańskiej), kilkadziesiąt metrów od jej siodła, źródło z dobrą wodą.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na siodle przełęczy krzyżują się dwa szlaki turystyczne: czerwony szlak turystyczny czerwony, biegnący głównym grzbietem pasma z niedalekiego Kľaku przez Martinské hole do Strečna oraz żółty szlak turystyczny żółty, biegnący z Vrícka na południu przez przełęcz do Doliny Rajeckoleśniańskiej na północy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Gargulák Jozef, Križo Vladimír: Malá Fatra. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, slovenské telovýchové vydavateľstvo, Bratislava 1984;
  • Malá Fatra. Martinské hole. Turistická mapa 1 : 50 000, wyd. VKÚ Harmanec 1993, 1 vydanie, ISBN 80-85510-10-3;

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Vrícke sedlo (686 m) – przełęcz pomiędzy Małą Fatrą a pasmem górskim Żaru.