Żar (góry)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie gór Żar na mapie Centralnych Karpat Zachodnich
Żar
ilustracja
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Centralne Karpaty Zachodnie
Makroregion Obniżenie Nitrzańsko-Turczańskie
Mezoregion Żar
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Słowacja
kraj trenczyński
kraj żyliński

Żar (słow. Žiar, 514.63) – grupa górska w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji, zaliczana w skład tzw. Obniżenia Nitrzańsko-Turczańskiego. Najwyższym szczytem są Chlieviská (1024 m) w północnej części grupy (w masywie Sokoła).

Grupa Żaru tworzy wyraźny próg terenowy między Kotliną Turczańską na północnym wschodzie, a Kotliną Górnonitrzańską na południowym zachodzie. Jej łańcuch ciągnie się z północnego zachodu na południowy wschód łagodnie wygiętym łukiem długości ok. 30 km i szerokości 6-7 km. Na północy sąsiaduje z nią tzw. Luczańska część Małej Fatry, a na południowym wschodzie na krótkim odcinku Góry Kremnickie.

Tereny Żaru leżą na wysokości od ok. 360 m do nieco ponad 1000 m. Żar dzieli się na cztery mniejsze jednostki (licząc od północy): Sokol, Vyšehrad, Horeňovo i Rovne.

Bardzo urozmaicona budowa geologiczna wpływa na duże zróżnicowanie rzeźby poszczególnych części tej grupy górskiej, jak również na urozmaicenie flory tych gór.

Tereny powyżej poziomicy ok. 550 m prawie w całości porośnięte lasem.Klastor pod Znivom

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Są tylko dwa szlaki turystyki pieszej. Głównym szlakiem jest czerwono znakowana Cesta hrdinov SNP biegnąca przez południową część Żaru. Z miejscowości Kláštor pod Znievom poprowadzono zielono znakowany szlak turystyczny do Zamku Zniew[1].

Panorama widokowa gór Żar od wschodu. Grupa Sokol
Panorama widokowa gór Żar od wschodu. Grupa Sokol

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Turystyczna mapa Słowacji [dostęp 2020-09-30].