Przejdź do zawartości

Vyatta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vyatta
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Pierwsze wydanie

6 kwietnia 2006

Aktualna wersja

Core 6.6

Jądro

monolityczne

Licencja

Core GPL

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

Vyatta – dystrybucja GNU/Linuksa wykorzystywana jako darmowy router (OSPF, BGP) lub firewall w sieciach IP (wersji 4 oraz 6).

Jest specjalistyczną dystrybucją Debiana przeznaczoną głównie do zarządzania routingiem w dużych sieciach (o przepustowościach rzędu kilkuset Mb/s). Główny nacisk został w niej położony na aplikacje takie jak Quagga oraz OpenVPN.

Zarządzanie systemem jest bardzo zbliżone do stosowanych w Juniperach oraz Cisco IOS dwóch poziomów konfiguracji show i edit oraz rozbudowanych podpowiedziach przy doborze komend. Możliwe jest również zarządzanie systemem takie jak w standardowym Debianie oraz graficzne przez przeglądarkę WWW.

W 2012 roku projekt został przejęty przez Brocade Communications Systems. Nowy właściciel zmienił nazwę na „Vyatta, a Brocade Company”. W kwietniu 2013 roku nastąpiła zmiana nazwy komercyjnej wersji oprogramowania z Vyatta Subscription Edition (VSE) na Brocade Vyatta 5400 vRouter. Ostatnie wersje systemu nie są już otwartym oprogramowaniem.

Darmowa i otwarta wersja Vyatta Core (wcześniej istniejąca pod adresem vyatta.org) nadal jest rozwijana przez społeczność pod nazwą VyOS[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • GNS3 – darmowy, graficzny symulator sieci

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. VyOS Homepage. VyOS.net. [dostęp 2015-08-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-25)]. (ang.).